Zwierzęta i wszystko o nich!

W tej kategorii znajdziesz artykuły, gdzie publikujemy przede wszystkim ciekawostki o zwierzętach i newsy z ich świata. Interesują Cię najdziwniejsze zwierzęta świata?

Chcesz wiedzieć, które egzotyczne zwierzęta można hodować w domu, a których w ogóle nie wolno wwozić do Polski?

A może chcesz zaskoczyć swoich znajomych wiedzą na temat rzadkich gatunków ssaków, gadów, ptaków i ryb podczas gry w państwa miasta?

W każdym z tych przypadków nasz portal będzie wręcz idealnym miejscem dla Ciebie!

Kazuar

Najdziwniejsze ptaki świata

Jaki jest najdziwniejszy ptak świata? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czy jest nim lirogon, który niemal z precyzją dyktafonu naśladuje zasłyszane dźwięki, jak migawka aparatu czy instrumenty muzyczne? 

A może większe zdziwienie budzi kazuar hełmiasty, czyli australijski ptak z sierścią? Na uwagę zasługuje z całą pewnością również marabut afrykański – olbrzymi ptak z rodziny bocianowatych, który ma zaskakująco wiele wspólnego z sępami. Który z dziwnych ptaków jest najbardziej fotogeniczny? Być może trzewikodziób, który na licznych zdjęciach wygląda, jak gdyby tajemniczo się uśmiechał do obiektywu. 

Koniecznie sprawdź te gatunki i poczytaj więcej na ich temat. Niektóre – jak np. kazuara, możesz podziwiać w ogrodach zoologicznych w Polsce.

Ciekawostki o zwierzętach z Polski i świata

Tematem naszych artykułów są zarówno zwierzęta bardzo egzotyczne, jak np. kazuar hełmiasty, jak i te powszechnie występujące w Polsce – dobrym przykładem będzie tu chociażby chomik europejski. Staramy się, aby z każdego naszego tekstu można było wynieść możliwie jak najwięcej informacji o danym gatunku.

 W wielu przypadkach podajemy też ceny dzikich zwierząt, zarówno tych, które można zakupić bez specjalnych uprawnień (np. królik olbrzym belgijski), jak i po uprzednim uzyskaniu pozwolenia na hodowlę (np. szop pracz).

małpa pigmejka

Popularne zwierzęta z memów

Memy, czyli śmieszne obrazki z podpisami często odnoszące się do aktualnej sytuacji społecznej lub politycznej, zrewolucjonizowały przekaz w mediach internetowych. Pierwszymi twórcami i odbiorcami memów były nastolatki, obecnie jednak ten sposób wyrażania poglądów i emocji, a czasem po prostu dzielenia się z bliskimi zabawną treścią, coraz bardziej popularyzuje się wśród dorosłych. 

Najpopularniejsze zwierzę z memów internetowych to bezapelacyjnie nosacz sundajski, czyli słynna małpa-Janusz. Nosacz sundajski ma przedstawiać wizerunek stereotypowego Polaka w średnim wieku lub nieco starszego, który odzwierciedla cechy osób urodzonych w PRL-u. Memy z nosaczem bardzo często są niezwykle rozbudowane, poruszają ważne społecznie tematy, choć w dalszym ciągu dominuje lekka formuła, mająca na celu wywołać u odbiorcy przede wszystkim uśmiech.

Jednak nosacz sundajski to niejedyne zwierzę z memów. Swoje 5 minut bezapelacyjnie miał również myszojeleń, czyli kanczyl srebrnogrzbiety będący niezwykle rzadkim gatunkiem żyjącym jedynie w Wietnamie i okolicach. O myszojeleniu powstała amatorska piosenka, która swego czasu była prawdziwym hitem w sieci.

Przeglądając śmieszne obrazki w Internecie nietrudno natknąć się na memy z kapibarą, czyli dużym gryzoniem o brązowej sierści i niezwykle poczciwym wyglądzie. Nie są one tak częste, jak memy z nosaczem, ale mają swoich wiernych fanów. Sama kapibara to ciekawe zwierzę i warto wiedzieć o nim nieco więcej.

Kazuar
Ptaki
Kazuar hełmiasty

Kazuar hełmiasty to zdecydowanie jeden z tych ptaków, które zachwycają

Zwierzęta zakazane w UE – które to?

Niektórych zwierząt nie można sprowadzać do UE, ponieważ zostały uznane za gatunki inwazyjne. Nie wszystkie zwierzęta o tym statusie mają zakaz wstępu do Unii – np. jenot azjatycki czy szop pracz również mogą negatywnie wpływać na rodzimy ekosystem, ale można przecież je hodować przy odpowiednich pozwoleniach. 

Na podobne względy nie zdecydowano się w przypadku innych, z pozoru niewinnych gatunków, jak chociażby burunduk syberyjski, którego w Polsce nie można hodować ani do niej sprowadzać już od 2016 roku. Znacznie wcześniej, bo już w 2008 roku, zabroniono wwozić do Polski takich egzotycznych zwierząt jak lwy i krokodyle.

Wombat a hodowla w Polsce – czy jest legalna?

Wielkim zainteresowaniem polskich Internautów cieszy się wombat, czyli sympatyczne australijskie zwierzątko. Czy możliwa jest hodowla wombata w Polsce? Niestety nie. Wombat to gatunek ściśle chroniony, nawet w Australii, gdzie występuje naturalnie, nie można hodować wombatów bez specjalnych zezwoleń. 

Te zwykle są wydawane tylko wyspecjalizowanym opiekunom dzikich gatunków. Importowanie wombata do innych krajów – w tym Polski – jest oczywiście nielegalne.

Zwierzęta na literę A, B, C… – czyli gra w państwa miasta

Nasz portal jest odwiedzany przez wielbicieli popularnej gry, w której ważna jest dobra znajomość biologii i geografii. Mowa oczywiście o grze w państwa miasta. I o ile znalezienie zwierzęcia na literę K lub S nie jest szczególnie trudne, to już takie litery jak U lub A potrafią być czasem wyzwaniem.

W naszych tekstach znajdziesz wygodny podział na ssaki, ptaki, gady i ryby, co będzie dla Ciebie przydatne, jeśli wraz ze znajomymi gracie w państwa miasta na nieco wyższym poziomie i poszczególne kategorie zwierząt w Waszej grze są wpisywane w osobnych kolumnach.

Miej na uwadze, że niektóre nazwy są szczególnie przydatne i można ich użyć podwójnie, bo mają wiele znaczeń. Przykładem jest AMUR, który jest zarówno gatunkiem ryby, jak i nazwą rzeki we wschodniej Azji. Podobnie słowo TYGRYS oznacza rzekę w Mezopotamii, jak i jest nazwą egzotycznego drapieżnika.

Portal o zwierzętach, który warto znać

Polecamy Ci odwiedziny naszej strony, ilekroć chcesz się dowiedzieć czegoś nowego o interesujących gatunkach zwierząt. Dokładamy starań, aby prezentowane przez nas informacje były dla Ciebie jak najbardziej przydatne. Odwiedzaj nas, by sprawdzać ciekawostki o zwierzętach lub poszukać inspiracji do gry w państwa miasta. Zapraszamy Cię również, gdy szukasz informacji o cenach nietypowych gatunków zwierząt – takie wiadomości też staramy się prezentować naszym czytelnikom wraz z poradami, co brać pod uwagę, wybierając hodowlę. Mamy nadzieję, że artykuły, które u nas znajdziesz, dostarczą Ci szczegółowej wiedzy, a zarazem rozrywki.