Wombat pospolity – skąd pochodzi wombat?

Wombat pospolity – skąd pochodzi wombat?

Wombat (rodzina Vombatidae), jeden z trzech głównych gatunków lądowych australijskich torbaczy. Wombaty, podobnie jak świstaki, są mocno zbudowanymi i praktycznie bezogonowymi grobami o małych oczkach i krótkich uszach. Jednak wombaty są większe i mają od 80 do 120 cm długości. Przeważnie nocne i ściśle roślinożerne, jedzą trawę, aw przypadku wombata pospolitego (Vombatus ursinus) wewnętrzną korę korzeni drzew i krzewów. Wombaty są uważane przez rolników za szkodniki, ponieważ kopią na polach uprawnych i pastwiskach, a ich nory mogą pomieścić króliki.

Wombat pospolity Phascolomis lub Vombatus ursinus

Wombat pospolity ma grube ciemne włosy i łysą, ziarnistą nosek. Występuje w pofałdowanych lasach wzdłuż Dividing Range w południowo-wschodniej Australii, południowo-wschodnim Queensland przez Nową Południową Walię i Wiktorię po Australię Południową i Tasmanię. W czasach historycznych formy karłowate żyły na małych wyspach w Cieśninie Bassa, ale wyginęły w wyniku zniszczenia siedliska przez wypasanie bydła.

Wombaty włochate (rodzaj Lasiorhinus) są bardziej towarzyskie. Tworzą trawiaste gniazdo na końcu 30-metrowej podziemnej nory, która jest dzielona z kilkoma innymi wombatami. Mają jedwabiste futro i spiczaste uszy, a nos jest całkowicie owłosiony, bez łysej głowy. Wombat włochaty (L. latifrons) jest mniejszy niż wombat pospolity; Żyje w półpustynnym kraju, głównie w Australii Południowej i rozciąga się przez równinę Nullarbor do południowo-wschodniej Australii Zachodniej. Bardzo rzadki wombat z włochatym nosem w Queensland lub na północy (L. barnardi) jest większy i różni się szczegółami czaszki. Jest chroniony przez prawo, a większość populacji mieszka w Parku Narodowym Epping Forest w środkowym Queensland, gdzie pozostaje tylko 60 do 80. Dwie inne populacje wombatów włochatych wymarły pod koniec XIX lub na początku XX wieku, jedna w pobliżu St. George w południowo-zachodnim Queensland, a druga w Deniliquin nad rzeką Murray w Nowej Południowej Walii. były one bardzo podobne do gatunków z Queensland.

Czaszka wombata jest spłaszczona, a kości niezwykle grube. W przeciwieństwie do innych torbaczy, wombaty mają stale rosnące pozbawione korzeni zęby, które są przystosowane do ciężkiej diety. Dwa siekacze w każdej szczęce przypominają gryzonie; Nie ma kłów. Wombaty prawie zawsze rodzą chłopca, który będzie się rozwijał w otwieranej od tyłu torebce przez pięć miesięcy lub dłużej. Dojrzałość płciową osiągają w wieku dwóch lat u wombata pospolitego oraz w wieku trzech lat u wombata z włochatym nosem.

Współczesne wombaty są spokrewnione z wymarłym australijskim wombatem olbrzymim (Diprotodon), uznawanym za największego torbacza w historii. Niektórzy paleontolodzy dzielą wombaty olbrzymie na dwa typy (D. australis i D. minor) na podstawie różnic w wielkości czaszki. Jednak inni paleontolodzy twierdzą, że różnice te można wyjaśnić dymorfizmem płciowym (różnicami w wyglądzie mężczyzn i kobiet tego samego gatunku), dlatego umieszczają wszystkie wombaty olbrzymie w gatunku D. opatum. Największe gigantyczne wombaty miały 1,7 metra wysokości w ramionach i średnio 3 metry długości. Przy masie od 2000 do 2500 kg mężczyźni ważyli ponad dwa razy więcej niż kobiety. Chociaż wielu naukowców twierdzi, że ludzie zabili ostatnie gigantyczne wombaty 46 000 do 15 000 lat temu, niektórzy naukowcy przypisują to wymarcie wzrostowi suszy w Australii, która towarzyszyła niedawnej globalnej epoce lodowcowej.

Ile kosztuje wombat? Wombat cena

Wombata można kupić za około 300$ niemniej jednak hodowla wombata jako zwierzątka domowego może być bardzo niebezpieczna i jest niezalecana. Więcej informacji o wombacie tutaj: https://wojnicki.com.pl/czy-wombat-to-zwierze-domowe-czy-mozna-trzymac-wombata-w-domu/321/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *