Wombat pospolity – skąd pochodzi wombat?

Czy wombat to zwierzę domowe? Czy wombat jest niebezpieczny? Poznaj wombata!

Wombaty są niewątpliwie słodkie i milutkie z wyglądu, i jest to również jeden z powodów, dla których ludzie chcą je posiadać. Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, że zwierzęta te mogą być również niebezpieczne jako zwierzęta domowe.

Wombat pospolity – skąd pochodzi wombat?

Wombat (rodzina Vombatidae), jeden z trzech głównych gatunków lądowych australijskich torbaczy. Wombaty, podobnie jak świstaki, są mocno zbudowanymi i praktycznie bezogonowymi grobami o małych oczkach i krótkich uszach. Jednak wombaty są większe i mają od 80 do 120 cm długości. Przeważnie nocne i ściśle roślinożerne, jedzą trawę, aw przypadku wombata pospolitego (Vombatus ursinus) wewnętrzną korę korzeni drzew i krzewów. Wombaty są uważane przez rolników za szkodniki, ponieważ kopią na polach uprawnych i pastwiskach, a ich nory mogą pomieścić króliki.

Wombat pospolity Phascolomis lub Vombatus ursinus

Wombat pospolity ma grube ciemne włosy i łysy, ziarnisty nosek. Występuje w lasach wzdłuż Dividing Range w południowo-wschodniej Australii, południowo-wschodnim Queensland, przez Nową Południową Walię i Wiktorię, po Australię Południową i Tasmanię. W czasach historycznych formy karłowate żyły na małych wyspach w Cieśninie Bassa, ale wyginęły w wyniku zniszczenia siedliska przez wypasanie bydła.

Wombaty włochate (rodzaj Lasiorhinus) są bardziej towarzyskie. Tworzą trawiaste gniazdo na końcu 30-metrowej podziemnej nory, która jest dzielona z kilkoma innymi wombatami. Mają jedwabiste futro i spiczaste uszy, a nos jest całkowicie owłosiony, bez łysej głowy. Wombat włochaty (L. latifrons) jest mniejszy niż wombat pospolity; Żyje w półpustynnym kraju, głównie w Australii Południowej, przez równinę Nullarbor do południowo-wschodniej Australii Zachodniej. Bardzo rzadki wombat z włochatym nosem występuje w Queensland lub na północy (L. barnardi). Jest większy i różni się szczegółami czaszki. Jest chroniony przez prawo, a większość populacji mieszka w Parku Narodowym Epping Forest w środkowym Queensland, gdzie pozostaje tylko 60 do 80. Dwie inne populacje wombatów włochatych wymarły pod koniec XIX lub na początku XX wieku, jedna w pobliżu St. George w południowo-zachodnim Queensland, a druga w Deniliquin nad rzeką Murray w Nowej Południowej Walii. Były one bardzo podobne do gatunków z Queensland.

Czaszka wombata jest spłaszczona, a kości niezwykle grube. W przeciwieństwie do innych torbaczy, wombaty mają stale rosnące pozbawione korzeni zęby, które są przystosowane do ciężkiej diety. Dwa siekacze w każdej szczęce przypominają gryzonie; Nie ma kłów. Wombaty prawie zawsze rodzą chłopca, który będzie się rozwijał w otwieranej od tyłu torebce przez pięć miesięcy lub dłużej. Dojrzałość płciową osiągają w wieku dwóch lat u wombata pospolitego oraz w wieku trzech lat u wombata z włochatym nosem.

Współczesne wombaty są spokrewnione z wymarłym australijskim wombatem olbrzymim (Diprotodon), uznawanym za największego torbacza w historii. Niektórzy paleontolodzy dzielą wombaty olbrzymie na dwa typy (D. australis i D. minor) na podstawie różnic w wielkości czaszki. Jednak inni paleontolodzy twierdzą, że różnice te można wyjaśnić dymorfizmem płciowym (różnicami w wyglądzie mężczyzn i kobiet tego samego gatunku), dlatego umieszczają wszystkie wombaty olbrzymie w gatunku D. opatum. Największe gigantyczne wombaty miały 1,7 metra wysokości w ramionach i średnio 3 metry długości. Przy masie od 2000 do 2500 kg samce ważyły ponad dwa razy więcej niż samice. Chociaż wielu naukowców twierdzi, że ludzie zabili ostatnie gigantyczne wombaty 46 000 do 15 000 lat temu, niektórzy naukowcy przypisują to wymarcie wzrostowi suszy w Australii, która towarzyszyła globalnej epoce lodowcowej.

Gdzie żyją wombaty?

Wombat pospolity żyje głównie na podmokłych, częściowo zalesionych obszarach na wybrzeżu oraz na pasmach i zachodnich zboczach. Wombat włochaty preferuje suchy, otwarty teren. Oba gatunki żyją w norach, preferując dobrze przepuszczalne gleby, które są łatwe do przekopania. Nory, które często budowane są po bokach wąwozów, mogą mieć do 30 metrów długości i kilka metrów głębokości. Wombaty przeważnie przebywają w norach w ciągu dnia, są ogrzewane zimą i chłodne latem. Często będą dzielić swój dom z innymi wombatami. 

Wyznaczanie swojego terytorium przez wombaty

Chociaż wombaty dzielą nory, są zaborcze, jeśli chodzi o ich szczególne żerowiska. Wyznaczają te obszary, pozostawiając ślady zapachów i odchody wokół granic. Jeśli intruz wombat wkroczy na ich terytorium, zostanie zniechęcony przez serię parsknięć, pisków, a nawet pościg. W rezultacie populacja wombatów na danym obszarze zależy od liczby dostępnych żerowisk. Młody wombat może czasami zająć miejsce zmarłego dorosłego, ale często będzie zmuszony przenieść się w inne miejsce, aby znaleźć własne miejsce pożywienia.

Ostrzeżenie – wombaty są pod ochroną

Wombat są gatunkiem chronionym i trzymanie ich jako zwierząt domowych w większości części Australii jest nielegalne. Tylko zarejestrowani opiekunowie dzikich zwierząt mogą trzymać je w niewoli. Import tego zwierzęcia do jakiegokolwiek innego kraju jest również nielegalny.

Wombaty odnoszą się do norujących roślinożernych torbaczy, które pochodzą z Australii. Należące do rodziny Vombatidae ssaki te przypominają nieco małe niedźwiedzie.

W Australii występują trzy gatunki wombatów, które są zwykłym wombatem i dwa gatunki wombata włochatego. Mają kolor od piaskowego do brązowego lub od czarnego do szarego. Są to duże i solidne zwierzęta. Na wolności mogą żyć około piętnastu lat. W niewoli mogą przeżyć około 20 lat. Dorosłe wombaty mogą mieć wagę od 20 do 39 kg.

Wombaty należą do kategorii egzotycznych zwierząt domowych, ponieważ są dzikim gatunkiem i w bardzo rzadkich przypadkach trzymane jako zwierzęta domowe. To ze względu na ich słodki i milutki wygląd ludzie chcą trzymać je jako zwierzęta domowe. Należy jednak wiedzieć, że dorosłe wombaty mogą stać się agresywne i czasami są bardzo niebezpieczne. Uważa się, że wombaty nie są dobrymi zwierzętami domowymi. Oto niektóre z powodów:

Wombatom bardziej odpowiada ich naturalne środowisko

Należą do dzikich zwierząt i mają określone zachowania i nawyki, które lubią, i które są lepiej ograniczone do dzikiej przyrody. Tak więc, traktując je jak udomowione zwierzęta domowe lub oswajając je, nie byłbyś dla nich w żaden sposób miły. W naturze są nocne lub przeważnie aktywne w nocy, przez co rzadko się je spotyka. Mają samotny charakter i wolą być sami. Są niezwykle silnymi i potężnymi kopaczami, żyją i chowają się w norach o zasięgu od 3 do 30 metrów. Oznacza to, że uwielbiają kopać, odkrywać i ukrywać.

Wombaty mogą spowodować szkody

Mają większą wytrzymałość i mogą być bardzo destrukcyjne, wyrywając dziury w ogrodzeniach, drzwiach, a nawet ścianach. Mogą w jakikolwiek sposób uszkodzić, z wyjątkiem materiałów wykonanych z betonu lub stali. Może to ostatecznie doprowadzić do zniszczenia domu właściciela. Ponieważ uwielbiają kopać, mają tendencję do niszczenia i zepsucia wszystkiego, co stanie na drodze tego pragnienia. Co więcej, ich ogromna siła i prędkość stają się trudne lub raczej niemożliwe do opanowania.

Wombaty mogą zaatakować swojego właściciela

Wombaty zwykle nie są ofensywne, jednak mogą zranić ludzi długimi ostrymi pazurami lub głębokimi ugryzieniami powodującymi rany kłute. W niektórych przypadkach mogą również szarżować i przewracać ludzi, co może powodować złamania kości lub złamania. Powodem ataku może być samoobrona lub gniew. Jednak czasami, gdy chcą zostać sami, mogą zaatakować tylko z zrzędliwości.

W miarę dojrzewania zachowanie wombata się zmienia

Wombaty mogą być bardzo urocze, czułe i wykazywać dobrą reakcję, gdy są młode. Jednak wraz z rozwojem stają się nieprzyjazne i nieprzewidywalne. Ponadto stają się dość duże i zyskują ogromną siłę.

Pomoc wombatowi

W Australii pomoc wombatowi może być bardzo rozważna ze strony jednostki. Istnieje wiele organizacji charytatywnych, w których można przekazać te zwierzęta. W przypadku osieroconego wombata istnieją specjalnie przeszkolone osoby, które zapewniają odpowiednią opiekę medyczną (jeśli jest wymagana). Będą opiekować się wombatami, dopóki te zwierzęta nie będą w stanie powrócić na wolność.

Co jedzą wombaty? 

Wombaty spędzają od 3 do 8 godzin każdej nocy wypasając się na swoim ulubionym pożywieniu, którym są rodzime trawy, takie jak tussocky „snow grass”, wallaby. Zjadają także turzyce oraz korzenie krzewów i drzew. Kroją jedzenie ostrymi, przypominającymi dłuta przednimi zębami, które stale rosną. Wombat może wędrować do 3 kilometrów każdej nocy w poszukiwaniu pożywienia.

Zagrożenia dla wombatów

Ze względu na osadnictwo i rolnictwo wombaty w większości obszarów zostały zepchnięte na nierówne wzgórza i góry. Dopóki pozostają na tych obszarach, dzikie psy i kolizje z samochodami są większym zagrożeniem dla tych torbaczy niż właścicieli ziemskich. Jednak ze względu na ich zwyczaj wędrowania w dół do mieszkań, by nacieszyć się rosnącymi tam smakowitymi kąskami (burzenie płotów po drodze), czasami są zabijani przez rolników. Wombaty musiały również konkurować z wprowadzonymi zwierzętami – takimi jak bydło, owce, a zwłaszcza króliki – o pożywienie. Wydaje się, że konkurencja ta była głównym czynnikiem przyczyniającym się do upadku wombata północnego w Nowej Południowej Walii.

Ile kosztuje wombat? Wombat cena

Wombata można kupić za około 300$ niemniej jednak hodowla wombata jako zwierzątka domowego może być bardzo niebezpieczna i jest niezalecana. 

Hodowla wombata

Wombat może rozmnażać się po osiągnięciu 2 lat. Krycie następuje między wrześniem a grudniem i zwykle skutkuje jednym potomstwem. Nowonarodzony wombat, który waży zaledwie 1 gram i ma mniej niż 3 centymetry długości, musi czołgać się z kanału rodnego do woreczka matki. Ten woreczek jest skierowany do tyłu, co zapobiega zaczepianiu się o niego brudu i gałązek, gdy matka kopie. Młody wombat pozostanie w woreczku od 7 do 10 miesięcy.

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!