Chomik europejski – sympatyczny wielbiciel pól uprawnych
Chomik europejski jest z pewnością zwierzęciem, na którego widok każde dziecko będzie piszczeć z radości. Jest to zdecydowanie największy gatunek chomika, w dodatku jego wielokolorowe, puszyste futerko i niezwykle sympatyczny wygląd sprawiają, że prezentuje się wprost jak wyjęty z bajki. Gdzie można spotkać chomika europejskiego, jakie cechy go charakteryzują i czy jest zwierzęciem, które osiedla się wśród ludzi?
Spis Treści
Chomik europejski – jak wygląda i jakie rozmiary osiąga?
Chomiki europejskie są dziko występującymi gryzoniami o krępej budowie ciała i krótkich kończynach. Cechą, która wyróżnia ten gatunek, jest wielobarwne futro – chomik z wierzchu ma sierść w odcieniu rudego brązu, na policzkach i po bokach ciała tego gryzonia występują wyraźne jaśniejsze plamy. Brzuch zwierzęcia jest pokryty ciemnym futrem, co jest z pewnością cechą wyróżniającą chomika europejskiego – zdecydowaną większość ssaków cechuje to, że ich sierść jest ciemniejsza na grzbiecie, nie w części brzusznej.
Chomik europejski wyróżnia się też niezwykle pojemnymi torbami policzkowymi, które pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim służą zwierzęciu do magazynowania pokarmu i przenoszenia go do swojej siedziby – chomiki europejskie zapadają w sen zimowy, więc przed czekającą je hibernacją starają się zrobić w norze solidne zapasy. Inną funkcją toreb policzkowych jest… odstraszanie przeciwników. W stanie zagrożenia chomik europejski nabiera powietrza i nadyma policzki, by jego głowa wydawała się większa.
Długość ciała chomika europejskiego może dochodzić do 34 cm, a waga dorosłego osobnika to nawet 700g! Część naukowców jest zdania, że niektóre osobniki mogą osiągać nawet wagę do 1 kg. Samice tego gatunku są nieznacznie mniejsze od samców.
Gdzie występuje chomik europejski?
Chomiki europejskie występują w dużej części Europy i Azji. Wywodzą się ze środowiska stepowego, ale są gatunkiem synantropijnym, co oznacza, że dobrze przystosowały się do terenów przetworzonych przez człowieka. Z tego powodu chomik europejski bardzo chętnie zadomawia się w pobliżu pól uprawnych, które dostarczają mu pożywienia. Niestety, z obecności chomika europejskiego nie są zadowoleni sami rolnicy – ten gatunek gryzonia jest popularnym szkodnikiem upraw, przez co przez lata jego populacja była tępiona. W wielu miejscach, zwłaszcza w Europie Zachodniej, doprowadziło to do niemal całkowitego zniknięcia tego gatunku. W wielu krajach Europy chomik europejski jest uznawany za gatunek zagrożony lub krytycznie zagrożony.
W Polsce jego populacja znacząco spadła w ostatnich 40 latach. Przyczyniać się mogą do tego zwłaszcza intensywne rolnictwo, a także zmiany klimatyczne – krótsze zimy powodują, że cykl życia tego zwierzęcia jest zaburzony, w wielu przypadkach ilość pokarmu, którą chomik europejski zebrał na zimę, okazuje się po prostu niewystarczająca. Chomik europejski lubi przede wszystkim żyzne gleby – czarnoziemy i gleby lessowe to miejsca, gdzie chętnie zakłada swoje siedziby. Z tego powodu najbardziej przyjaznym terenem w Polsce jest dla niego zwłaszcza obszar Roztocza, Lubelszczyzny i tereny położone na południowym wschodzie. W Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy, chomik europejski jest objęty ścisłą ochroną.
Podoba Ci się ten artykuł? Jeśli lubisz czytać o ciekawych, dziko żyjących zwierzętach, być może zainteresuje Cię również marabut afrykański, o którym dowiesz się licznych ciekawostek z innego naszego tekstu.

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!