Czy wombat to zwierzę domowe? Czy można trzymać wombata w domu?

Czy wombat to zwierzę domowe? Czy wombat jest niebezpieczny? Poznaj wombata razem z nami!

Wombaty są niewątpliwie słodkie i milutkie z wyglądu, i jest to również jeden z powodów, dla których ludzie chcą je posiadać. Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, że zwierzęta te mogą być również niebezpieczne jako zwierzęta domowe.

Ostrzeżenie – wombaty są pod ochroną

Wombaty są gatunkiem chronionym i trzymanie ich jako zwierząt domowych w większości części Australii jest nielegalne. Tylko zarejestrowani opiekunowie dzikich zwierząt mogą trzymać je w niewoli. Import tego zwierzęcia do jakiegokolwiek innego kraju jest również nielegalny.

Wombaty odnoszą się do norujących roślinożernych torbaczy, które pochodzą z Australii. Należące do rodziny Vombatidae ssaki te przypominają nieco małe niedźwiedzie.

W Australii występują trzy gatunki wombatów, które są zwykłym wombatem i dwa gatunki wombata włochatego. Mają kolor od piaskowego do brązowego lub od czarnego do szarego. Są to duże i solidne zwierzęta. Na wolności mogą żyć około piętnastu lat. W niewoli mogą przeżyć około 20 lat. Dorosłe wombaty mogą mieć wagę od 20 do 39 kg.

Wombaty należą do kategorii egzotycznych zwierząt domowych, ponieważ są dzikim gatunkiem i w bardzo rzadkich przypadkach trzymane jako zwierzęta domowe. To ze względu na ich słodki i milutki wygląd ludzie chcą trzymać je jako zwierzęta domowe. Należy jednak wiedzieć, że dorosłe wombaty mogą stać się agresywne i czasami są bardzo niebezpieczne. Uważa się, że wombaty nie są dobrymi zwierzętami domowymi. Oto niektóre z powodów:

Wombatom bardziej odpowiada ich naturalne środowisko

Należą do dzikich zwierząt i mają określone zachowania i nawyki, które lubią, i które są lepiej ograniczone do dzikiej przyrody. Tak więc, traktując je jak udomowione zwierzęta domowe lub oswajając je, nie byłbyś dla nich w żaden sposób miły. W naturze są nocne lub przeważnie aktywne w nocy, przez co rzadko się je spotyka. Mają samotny charakter i wolą być sami. Są niezwykle silnymi i potężnymi kopaczami, żyją i chowają się w norach o zasięgu od 3 do 30 metrów. Oznacza to, że uwielbiają kopać, odkrywać i ukrywać.

Wombaty mogą spowodować szkody

Mają większą wytrzymałość i mogą być bardzo destrukcyjne, wyrywając dziury w ogrodzeniach, drzwiach, a nawet ścianach. Mogą w jakikolwiek sposób uszkodzić, z wyjątkiem materiałów wykonanych z betonu lub stali. Może to ostatecznie doprowadzić do zniszczenia domu właściciela. Ponieważ uwielbiają kopać, mają tendencję do niszczenia i zepsucia wszystkiego, co stanie na drodze tego pragnienia. Co więcej, ich ogromna siła i prędkość stają się trudne lub raczej niemożliwe do opanowania.

Wombaty mogą zaatakować swojego właściciela

Wombaty zwykle nie są ofensywne, jednak mogą zranić ludzi długimi ostrymi pazurami lub głębokimi ugryzieniami powodującymi rany kłute. W niektórych przypadkach mogą również szarżować i przewracać ludzi, co może powodować złamania kości lub złamania. Powodem ataku może być samoobrona lub gniew. Jednak czasami, gdy chcą zostać sami, mogą zaatakować tylko z zrzędliwości.

W miarę dojrzewania zachowanie wombata się zmienia

Wombaty mogą być bardzo urocze, czułe i wykazywać dobrą reakcję, gdy są młode. Jednak wraz z rozwojem stają się nieprzyjazne i nieprzewidywalne. Ponadto stają się dość duże i zyskują ogromną siłę.

Pomoc wombatowi

W Australii pomoc wombatowi może być bardzo rozważna ze strony jednostki. Istnieje wiele organizacji charytatywnych, w których można przekazać te zwierzęta. W przypadku osieroconego wombata istnieją specjalnie przeszkolone osoby, które zapewniają odpowiednią opiekę medyczną (jeśli jest wymagana). Będą opiekować się wombatami, dopóki te zwierzęta nie będą w stanie powrócić na wolność.

Co jedzą wombaty? 

Wombaty spędzają od 3 do 8 godzin każdej nocy wypasając się na swoim ulubionym pożywieniu, którym są rodzime trawy, takie jak tussocky „snow grass”, wallaby. Zjadają także turzyce oraz korzenie krzewów i drzew. Kroją jedzenie ostrymi, przypominającymi dłuta przednimi zębami, które stale rosną. Wombat może wędrować do 3 kilometrów każdej nocy w poszukiwaniu pożywienia.

Zagrożenia dla wombatów

Ze względu na osadnictwo i rolnictwo wombaty w większości obszarów zostały zepchnięte na nierówne wzgórza i góry. Dopóki pozostają na tych obszarach, dzikie psy i kolizje z samochodami są większym zagrożeniem dla tych torbaczy niż właścicieli ziemskich. Jednak ze względu na ich zwyczaj wędrowania w dół do mieszkań, by nacieszyć się rosnącymi tam smakowitymi kąskami (burzenie płotów po drodze), czasami są zabijani przez rolników. Wombaty musiały również konkurować z wprowadzonymi zwierzętami – takimi jak bydło, owce, a zwłaszcza króliki – o pożywienie. Wydaje się, że konkurencja ta była głównym czynnikiem przyczyniającym się do upadku wombata północnego w Nowej Południowej Walii.

Hodowla wombata

Wombat może rozmnażać się po osiągnięciu 2 lat. Krycie następuje między wrześniem a grudniem i zwykle skutkuje jednym potomstwem. Nowonarodzony wombat, który waży zaledwie 1 gram i ma mniej niż 3 centymetry długości, musi czołgać się z kanału rodnego do woreczka matki. Ten woreczek jest skierowany do tyłu, co zapobiega zaczepianiu się o niego brudu i gałązek, gdy matka kopie. Młody wombat pozostanie w woreczku od 7 do 10 miesięcy.
 

Gdzie żyją wombaty?

Wombat pospolity żyje głównie na podmokłych, częściowo zalesionych obszarach na wybrzeżu oraz na pasmach i zachodnich zboczach. Wombat włochaty preferuje suchy, otwarty teren. Oba gatunki żyją w norach, preferując dobrze przepuszczalne gleby, które są łatwe do przekopania. Nory, które często budowane są po bokach wąwozów, mogą mieć do 30 metrów długości i kilka metrów głębokości. Wombaty przeważnie przebywają w norach w ciągu dnia, są ogrzewane zimą i chłodne latem. Często będą dzielić swój dom z innymi wombatami. 
 

Wyznaczanie swojego terytorium przez wombaty

 
Chociaż wombaty dzielą nory, są zaborcze, jeśli chodzi o ich szczególne żerowiska. Wyznaczają te obszary, pozostawiając ślady zapachów i odchody wokół granic. Jeśli intruz wombat wkroczy na ich terytorium, zostanie zniechęcony przez serię parsknięć, pisków, a nawet pościg. W rezultacie populacja wombatów na danym obszarze zależy od liczby dostępnych żerowisk. Młody wombat może czasami zająć miejsce zmarłego dorosłego, ale często będzie zmuszony przenieść się w inne miejsce, aby znaleźć własne miejsce pożywienia.

Sprawdź również: