Marabut afrykański – egzotyczny kuzyn bociana

Marabut jest jednym z bardziej charakterystycznych dużych ptaków Afryki. Jego niecodzienny wygląd i imponująca rozpiętość skrzydeł to cechy rozpoznawcze tego ptaka. Marabut afrykański należy do rodziny bocianów, choć znacząco się od nich różni zarówno swoją powierzchownością jak i preferencjami żywieniowymi. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym ptaku?

Marabut afrykański – wygląd i występowanie

Jak sama nazwa wskazuje, marabuty afrykańskie żyją w Afryce, a przede wszystkim w jej części położonej na południe od Sahary. Ptaki występują zarówno na terenach podmokłych, jak i suchych. Marabuty afrykańskie można więc spotkać na sawannie, jak i przy zbiornikach słono- i słodkowodnych. Marabut nie stroni od ludzi, jako mięsożerny ptak, który nie pogardzi padliną, szczególnym zainteresowaniem darzy okolice wiosek trudniących się rybołówstwem, jak i wysypiska śmieci. Pod wieloma względami ptak ten przypomina więc kondora lub sępa.

Wygląd marabuta jest niezwykle charakterystyczny – ptaki te są duże, długość ich ciała może wynosić nawet 1,5 metra. Prawdziwe wrażenie robi jednak rozpiętość skrzydeł, która u niektórych osobników przekracza nawet 3,5 metra, choć w praktyce rzadko osiąga 3 metry. Cechy charakterystyczne marabuta to długi, masywny dziób, nieopierzona głowa i wydatna kieszeń z przodu w kolorze bladoróżowym. Marabut ma ciemne upierzenie grzbietu, które kontrastuje z piórami na brzuchu w kolorze białym.

Czym żywi się marabut afrykański?

Marabuty to ptaki mięsożerne, które żywią się przede wszystkim szczątkami martwych zwierząt, a także pisklętami innych ptaków, np. kormoranów. W diecie marabuta znaleźć można również gołębie i flamingi. Żywe zwierzęta padają ofiarą marabuta głównie w okresie lęgowym, gdy dorosłe osobniki dostarczają pożywienie swoim pisklętom. W tym czasie podstawą ich dietetycznych zainteresowań stają się ryby, małe gady i płazy, a także owady.

Co ciekawe, w pozyskiwaniu pokarmu na swoje potrzeby marabut chętnie korzysta z doświadczenia sępów – śledzi więc ich ruch, co doprowadza go na ogół do padliny. Między sępami a marabutami nierzadko dochodzi do potyczek nad ciałem martwego zwierzęcia, choć nie jest to regułą, niektóre marabuty czekają bowiem, aż sępy się najedzą i dopiero wtedy przystępują do posiłku. Inna taktyka marabuta na zdobycie pokarmu polega na pojawianiu się na zalesionych terenach objętych pożarem – ptaki czekają w ten sposób, aż spłoszona ogniem zwierzyna wybiegnie z lasu, dzięki czemu będzie łatwym łupem dla tych mięsożerców.

Marabut afrykański w zoo – gdzie go spotkać?

Marabuty nie są ptakami zagrożonymi wyginięciem, a w niewoli potrafią dożyć nawet 20 lat. Powszechnie występują w ogrodach zoologicznych na świecie, w tym również w Polsce. Marabuta można podziwiać między innymi w zoo we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Chorzowie.

Zaciekawił Cię ten niezwykły afrykański ptak? Być może zainteresuje Cię również kazuar hełmiasty, czyli jeden z najniebezpieczniejszych ptaków na świecie. Sprawdź, jak wygląda ptak, który w bezpośrednim starciu stanowi zagrożenie dla dorosłego człowieka!

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!