Jak skutecznie i tanio ogrzać dom

Jak skutecznie i tanio ogrzać dom

Rozważając wybór źródła ciepła do domu szukamy rozwiązań wygodnych i wydajnych. Istotnym czynnikiem są również koszty, zarówno pod kątem instalacji, jak i późniejszej eksploatacji. Coraz więcej osób zwraca też uwagę na kwestie ekologii. Czy istnieje paliwo, które łączyłoby w sobie te wszystkie wymagania? Tak. Poznaj ekogroszek – wydajny, tani i przyjazny środowisku opał na każdą kieszeń. 

Co to jest ekogroszek

Ekogroszek to nazwa paliwa stałego, produkowanego na bazie węgla kamiennego. Wytwarzany jest wyłącznie z surowca najlepszej klasy, który dodatkowo poddawany jest wieloetapowej obróbce. Zanim trafi do odbiorcy jest przesiewany, czyszczony i płukany. 

Ile kosztuje ekogroszek 

Ceny ekogroszku są mocno zróżnicowane i wahają się od 500 do 1100 zł za tonę. Tani ekogroszek to zwykle opał bardziej zanieczyszczony, o wysokiej zawartości siarki, popiołu czy wilgotności. Takie paliwo znacznie gorzej się pali, jest mało wydajne, a do tego emituje duże ilości dwutlenku siarki.

Dobrej jakości ekogroszek kosztuje około 900-1000 zł za tonę. Żeby wyliczyć ile wyniesie ogrzanie nim domu trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników tj. powierzchnia użytkowa, stopień izolacyjności budynku, preferencje domowników co do panującej w pomieszczeniach temperatury. Średnio przyjmuje się, że na ogrzanie nowego domu, o powierzchni 150 metrów kwadratowych trzeba zużyć około 2-3 tony ekogroszku, co da koszty rzędu 1800-3000 zł.  

Czy ekogroszek jest wydajny

Ekogroszek jest paliwem wysokoenergetycznym. Ma znacznie wyższą kaloryczność niż, cieszący się równie dużą popularnością, pellet. Przy tym jest od niego tańszy. Wysoka wartość opałowa gwarantuje właściwą ilość ciepła i mniejsze zużycie surowca. Niestety nie każdy ekogroszek jest wysokokaloryczny. Najtańszy ekogroszek to często opał o niskiej wartości opałowej, mało wydajny, którego lepiej unikać. Podobnie jak niewłaściwego przechowywania ekogroszku, które może wpłynąć na obniżenie kaloryczności. Ekogroszek workowany to jedyny słuszny wybór, zwłaszcza w przypadku gdy opał musi być składowany poza kotłownią. Ekogroszek workowany ma jeszcze szereg innych zalet – przeczytasz o nich tutaj: https://grzejemnieto.pl/wegiel-workowany-dlaczego-jest-lepszy-niz-ten-sprzedawany-luzem/.

Co decyduje o tym, że ekogroszek jest eko

Już sam wybór surowca ma ogromne znaczenie – do produkcji ekogroszku wybierany jest ten najlepszy, o najniższej zawartości siarki. Dodatkowe, wieloetapowe oczyszczanie pozwala usunąć nadmiar popiołu czy wody. 

Ze względu na swój rozmiar ekogroszek może być spalany wyłącznie w nowoczesnych piecach klasy 5. Zgodnie z unijnymi przepisami, muszą one spełniać rygorystyczne normy odnośnie emisyjności. Są to urządzenia bardzo wydajne, których nie sposób porównywać z piecami starego typu. 

O tym czy ekogroszek jest eko decyduje sam…ekogroszek. Wybieraj ten o wysokiej kaloryczności (>24Mj/kg), niskiej zawartości siarki (<0,6%), popiołu (<10%) i wilgotności (<10%). Kupując dobrej jakości ekogroszek masz pewność, że ogrzewasz dom wydajnie, czysto i ekonomicznie.