Burunduk syberyjski – azjatycka wiewiórka zakazana w UE

Burunduk syberyjski, czyli niezwykle sympatyczny ssak z rodziny wiewiórkowatych, to wymarzone zwierzątko dla dziecka. Niestety, od sierpnia 2016 roku obowiązuje absolutny zakaz sprowadzania tego gatunku na teren UE, gdyż został uznany za inwazyjny i mogący wypierać rodzime gatunki. Wielbiciele pasiastych wiewiórek mogą je obecnie podziwiać głównie na terenie ogrodów zoologicznych w Polsce i innych krajach Europy.

Jak wygląda burunduk syberyjski i gdzie występuje?

Burunduki syberyjskie naturalnie występują w północnej Azji, w tym części Rosji, Chinach, Japonii i Korei. Ich środowiskiem życia są przede wszystkim lasy iglaste oraz mieszane. Burunduki syberyjskie najchętniej na swój dom wybierają wszelkiego typu nory, w których czują się bezpiecznie – co ważne, są zwierzętami, które wyraźnie bronią swojego terenu i niechętnie dzielą się nim z innymi osobnikami.

Burunduk syberyjski to nieduży ssak, którego całkowita długość ciała nie przekracza zwykle 25 cm. Sam ogon sympatycznej syberyjskiej wiewiórki może osiągać długość 18 cm. Waga dorosłego osobnika nie przekracza zwykle 150g. Co ciekawe, choć dzikie burunduki syberyjskie żyją zwykle do ok. 6 lat, w niewoli potrafią dożyć znacznie bardziej sędziwego wieku wynoszącego nawet 10 lat. Wygląd tego gryzonia jest niezwykle charakterystyczny – drobne ciało i puszysty, długi ogon przyciągają uwagę turystów i cieszą gości ogrodów zoologicznych. Futro burunduka ma odcień brązowo-szary, na brzuchu zwierzę ma wyraźnie jaśniejszą sierść. Ciemne pasy są widoczne na jego grzbiecie, tworząc charakterystyczny wzór. Inną cechą rozpoznawczą burunduka są torby policzkowe, w których ssak magazynuje pozyskany pokarm i przenosi go do nory.

Czym żywi się burunduk syberyjski?

Dieta burunduków syberyjskich jest dość urozmaicona. Burunduk żywi się zarówno pokarmem stricte roślinnym, jak nasiona, ziarna i owoce, jak również zwierzęcym – nie pogardzi owadami, małymi jaszczurkami, a nawet ptakami. Ponadto burunduki bardzo cenią wszelkiego rodzaju orzechy i niektóre grzyby, a także wybrane warzywa.

Burunduk syberyjski jest zwierzęciem, które zapada w sen zimowy – w związku z tym przed nadejściem mroźnych dni stara się zgromadzić w swojej norze odpowiednie zapasy jedzenia.

Dlaczego zakazano hodowli burunduków w Polsce?

Od 2016 roku burunduk syberyjski jest gryzoniem, którego nie wolno sprowadzać do krajów UE. Te egzemplarze, które zostały sprowadzone na terytorium Unii przed wprowadzeniem zakazu, oczywiście mogły zostać ze swoimi właścicielami, przy czym apeluje się, aby pilnowali oni swoich zwierząt i nie dopuszczali do ich ucieczki. Burunduk syberyjski jest bowiem gatunkiem uznawanym za inwazyjny i mogącym mieć negatywny wpływ na gatunki występujące naturalnie w danym środowisku.

Zainteresował Cię burunduk syberyjski? A może szukasz niecodziennego zwierzątka domowego? Być może zainteresuje Cię olbrzym belgijski, który jest jednym z największych królików na świecie. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i jakich warunków wymaga jego hodowla.

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!