Nosacz sundajski – ulubiona małpa Polaków
Nosacz sundajski w ciągu ostatnich lat urósł do rangi najbardziej rozpoznawalnej małpy w Polsce. Wszystko za sprawą internetowych memów, w których nosacz występuje jako stereotypowy Polak. Nie da się zaprzeczyć, że z uwagi na bogatą mimikę tej małpy, a także wydatny nos, na wielu zdjęciach przypomina ona człowieka, co potęguje komiczny wydźwięk obrazków z podpisami, które podbiły Internet. Jaki tak naprawdę jest nosacz sundajski, gdzie występuje i czy można zobaczyć go w którymś z ogrodów zoologicznych w Polsce?
Spis Treści
Nosacz sundajski – wygląd i występowanie
Nosacze sundajskie mają niezwykle charakterystyczny wygląd. Pierwsze, co przyciąga uwagę, to wydatny nos tej małpy, charakterystyczny zwłaszcza u samców. Samice nosacza sundajskiego mają wyraźnie mniejsze, zadarte nieco ku górze nosy, dzięki czemu łatwo odróżnić je od partnerów. Futro nosacza jest rudo-brązowe, miejscami – zwłaszcza na kończynach – przybiera odcienie szarości. Małpy z tego gatunku cechuje długi ogon, który może osiągać niemal 70 cm. Samce są wyraźnie większe i cięższe od samic, ich waga to ok. 20-24 kg, podczas gdy przeciętna samica jest dwukrotnie lżejsza.
Nosacz sundajski jest zaklasyfikowany do podrodziny gerez, występuje przede wszystkim na Borneo oraz położonych nieopodal wyspach. Należy do gatunków zagrożonych.
Nosacz sundajski – tryb życia i dieta
Nosacze sundajskie są małpami żyjącymi w stadach, osiedlają się głównie w lasach namorzynowych i deszczowych, pełnią typowo nadrzewny tryb życia. Składnikami ich diety są przede wszystkim lokalne rośliny, w tym liście i nasiona oraz owoce. Nosacz sundajski jest zwierzęciem, na którego populacji bardzo negatywnie odbija się działalność człowieka – zwłaszcza rozwój plantacji palm olejowych, z powodu których na ogromną skalę wycina się lasy, pozbawiając tym samym nosacza naturalnego schronienia.
Do głównych antagonistów tego gatunku należą pytony i krokodyle – dzieje się tak, ponieważ nosacz sundajski osiedla się zwykle w pobliżu rzek. Należy jednak podkreślić, że małpa ta jest doskonałym pływakiem, więc nie tak łatwo ją zaatakować, co z pewnością pocieszy jej wielbicieli.
Gdzie można zobaczyć nosacze sundajskie?
Z powodu specyficznej diety, nosacz sundajski jest gatunkiem, którego nie możemy podziwiać w żadnym z polskich ogrodów zoologicznych. Mieszkańcy wielu miast, w tym Warszawy i Zamościa, apelowali do władz, aby sprowadzić do tamtejszych zoo charakterystyczną małpę z dużym nosem, ale okazało się to po prostu niemożliwe. Aby więc zobaczyć nosacza, należy udać się na wakacje na Borneo. Plus tego rozwiązania jest taki, że można tam podziwiać tę małpę w jej środowisku naturalnym, co jest z pewnością bardziej budujące niż oglądanie jej w niewoli.
Co ciekawe, choć w Polsce nosacz sundajski kojarzy się ze stereotypowym rodakiem z dowcipów, mieszkańcy Borneo mają zupełnie inne skojarzenie. Nazywają nosacza Holendrem, ponieważ przypomina im holenderskich osadników, których charakteryzowały wydatne brzuchy i sporych rozmiarów czerwone nosy.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz poznać więcej ciekawostek o dzikich zwierzętach, z innego naszego tekstu dowiesz się, czym charakteryzuje się szop pracz i czy można trzymać go w domu.
Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!