Kazuar hełmiasty
Kazuar hełmiasty to zdecydowanie jeden z tych ptaków, które zachwycają swoim nietypowym wyglądem. Cechami szczególnymi kazuara jest intensywnie niebieska szyja, głowa zakończona kostnym hełmem i przede wszystkim czarne upierzenie, które do złudzenia może przypominać… sierść psa. Choć ten australijski ptak przyciąga uwagę swoją niezwykłą estetyką, człowiek powinien być ostrożny w kontakcie z nim – kazuar należy do szczególnie niebezpiecznych gatunków i może zaatakować osobnika większego od siebie, w tym dorosłą osobę.
Spis Treści
Kazuar hełmiasty – wygląd i występowanie
Kazuar hełmiasty to ptak żyjący w Australii, zasiedlający przede wszystkim okolice stanu Queensland, który słynie z bujnej roślinności. Kazuar występuje również w Nowej Gwinei, ptak ten lubi tropikalne dżungle o gęstym zalesieniu. Ptak zwykle wybiera tereny nizinne o wysokości nieprzekraczającej 300m n.p.m., jednak zdarza się mu występować również na wyższych wysokościach, znacznie powyżej 1000m n.p.m. Kazuar jest nielotem, choć należy podkreślić jego bardzo dużą zwinność – kazuary bardzo szybko biegają, są też świetnymi pływakami. Ptaki te również potrafią zadziwiająco wysoko skakać – ich skoki mogą osiągać pułap nawet 150 cm.
Tym, co wyróżnia kazuara hełmiastego, jest z pewnością jego wygląd. Niebieska szyja z czerwonymi elementami kontrastuje z czarnym upierzeniem, a specyficzny hełm na czubku jego głowy przywodzi na myśl prehistoryczne stworzenia. Co ciekawe, samice tego gatunku są większe od samców. Samica kazuara może osiągać wagę niemal 60 kg, podczas gdy samce są niemal połowę lżejsze. Długość ciała kazuara to od 130 do 170 cm. Pisklęta kazuara wyróżnia zaś ubarwienie, które jest żółte i urozmaicone ciemnymi pasami.
Czy kazuar hełmiasty jest niebezpieczny?
Kazuar należy do najbardziej niebezpiecznych ptaków na świecie – jego krępa budowa ciała w połączeniu z ostrymi pazurami nie jest tym, co chciałby na swojej drodze spotkać jakikolwiek australijski turysta. Ptak ten prowadzi samotniczy tryb życia, nie przepada za towarzystwem i sprowokowany do walki staje się bardzo groźnym przeciwnikiem.
Co istotne, kazuar hełmiasty może być niebezpieczny także w niewoli. Gościom zoo odradza się podchodzenie do ogrodzenia, które dzieli ich od wybiegu tego ptaka. Warto to uzmysłowić zwłaszcza dzieciom, które na widok tak niezwykłego stworzenia instynktownie chcą podejść bliżej, żeby lepiej się mu przyjrzeć.
Czy kazuary są zagrożone wyginięciem?
Do 2017 roku kazuar hełmiasty był narażony na wyginięcie, obecnie jego populacja jest na tyle duża, że jest uważany za „gatunek najmniejszej troski”. Szacuje się, że populacja dorosłych osobników tego gatunku może wynosić od 20 do 50 tysięcy. Kazuar w niewoli może przeżyć nawet do 50 lat.
Czym żywi się kazuar hełmiasty?
Kazuary żywią się przede wszystkim roślinami, w tym owocami i nasionami, a także drobnymi zwierzętami, np. bezkręgowcami. Do jego repertuaru pokarmowego należą również ryby, gady i płazy.
Kazuary hełmiaste w zoo – gdzie zobaczyć?
Kazuar hełmiasty jest ptakiem, którego można podziwiać w zoo w Polsce. Przedstawiciel tego niezwykłego gatunku jest mieszkańcem łódzkiego zoo.
Interesują Cię niezwykłe, egzotyczne ptaki? Zobacz nasz artykuł o innym ciekawym gatunku – afrykański trzewikodziób zachwyci Cię swoim niezwykłym wyglądem!
Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!