Kapibara wielka – największy gryzoń świata
Kapibara jest jednym z bardziej osobliwych zwierząt, przed którego wybiegiem w zoo ustawiają się zawsze kolejki ciekawskich. Kapibara, nazywana niegdyś świnią wodną, została początkowo błędnie zaklasyfikowana jako zwierzę z rodziny świniowatych. Pomyłka została skorygowana i dziś już wiemy, że kapibara wielka jest w istocie gryzoniem – i to nie byle jakim, bo największym na świecie. Gdzie można spotkać kapibarę, czym się ona żywi i czy można ją legalnie hodować w Polsce?
Spis Treści
Kapibara wielka – wygląd i występowanie
Kapibary wielkie występują naturalnie w Ameryce Południowej, lubią przede wszystkim tereny bagniste i podmokłe, cenią sobie bliskość zbiorników wodnych i środowisko o bujnej roślinności. Kapibara chętnie osiedla się w pobliżu brzegu rzeki, jednak nie stroni również od obszarów, gdzie dostęp do wody jest zmienny – można ją spotkać m.in. na południowoamerykańskich sawannach.
Kapibara wielka ma bardzo charakterystyczny wygląd – cechuje ją krępa sylwetka z krótkimi kończynami i duża, kwadratowa głowa zakończona małymi uszami. Ciało kapibary jest pokryte krótkim, szczeciniastym futrem w kolorze brązowym, jej nogi zakończone są za to długimi pazurami, które ułatwiają jej poruszanie się po podmokłym terenie. Długość dorosłej kapibary wielkiej może osiągać nawet 130 cm, a masa jej ciała dochodzi do 65 kg. Największa znana kapibara znacznie przekroczyła tę granicę, osiągając masę aż 91 kg. Rekord należy do samicy tego gatunku.
Czym odżywia się kapibara wielka?
Kapibara wielka jest zwierzęciem roślinożernym. Nie oznacza to, że nie pogardzi żadną rośliną, jej dieta jest dość wybiórcza. Najchętniej zjada rośliny wodne i trawy, a także nasiona i owoce. Co ciekawe, w swojej codziennej diecie ogranicza się zwykle do kilku typów roślin.
W warunkach domowych kapibara żywi się specjalnym sianem, w jej diecie jest bardzo ważna witamina C, ponieważ nie syntezuje ona tego składnika, musi być on więc suplementowany.
Czy można hodować kapibarę w Polsce?
Hodowla kapibary w Polsce nie jest zabroniona. Mało kto jednak zdecyduje się na hodowanie kapibary w domu, ponieważ jest to zwierzę dość wymagające. Po pierwsze, kapibara potrzebuje dużej przestrzeni, nie jest to zwierzę, które można zamknąć w klatce lub kojcu. Wskazane jest, aby kapibara miała dostęp do rozległego terenu rekreacyjnego, a w lecie również do głębokiego basenu. Należy jej też zapewnić zacienione miejsce – wszystko po to, by kapibara mogła prowadzić tryb życia możliwe jak najbardziej zgodny z naturalnym. W naszym klimacie trzymanie kapibary na zewnątrz przez cały rok jest wykluczone – w zimie musi ona przebywać w mieszkaniu, ponieważ nie jest przystosowana do niskich temperatur.
Kapibara jest zwierzęciem niezwykle społecznym, które kocha towarzystwo – nie powinna być więc pozostawiana samotnie, ponieważ wyraźnie nie służy to temu gatunkowi. Rodzina, która będzie potrafiła zapewnić kapibarze odpowiednie warunki, zyska wartościowego towarzysza w codziennym życiu, który w dodatku rozjaśnia dziecięce twarze swoim pociesznym wyglądem.
Zaciekawił Cię artykuł o kapibarze i chcesz poznać więcej interesujących dzikich zwierząt? Sprawdź, czym cechuje się burunduk syberyjski i dowiedz, dlaczego nie można go sprowadzać do Polski.
Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!