Olbrzym belgijski – królik wielkości psa

Królik rasy olbrzym belgijski to zwierzę, obok którego nie da się przejść obojętnie. Ponadprzeciętne rozmiary tego królika, jego niezwykle sympatyczna aparycja i łagodne usposobienie zachwycają dzieci i dorosłych. I choć królik ten jest rasą typowo hodowlaną, coraz więcej osób decyduje się na zakup lub adopcję olbrzyma belgijskiego, by stał się pełnoprawnym członkiem rodziny. Jaka jest specyfika tej rasy i co warto wiedzieć przed zakupem królika?

Olbrzym belgijski – jak wygląda ten królik?

Olbrzym belgijski to jedna z najciekawszych ras królików, charakteryzują się podłużnym tułowiem, krótką szyją, stosunkowo dużą głową i bardzo długimi uszami, które mogą osiągać nawet 20 cm. Króliki te swoim wyglądem są dość podobne do miniaturek, przy czym osiągają znacznie większe rozmiary – roczny olbrzym belgijski może mieć długość 80 cm i ważyć nawet 10 kg!

Króliki te mają piękne, gęste futro, które może mieć różne umaszczenie. Olbrzymy belgijskie występują w różnych odcieniach szarości, bieli, czerni, ich futro miewa też żółte zabarwienie. Rasa ta jest powszechnie hodowana w celach mięsnych lub futerkowych. Coraz częściej jednak ludzie decydują się na hodowanie olbrzyma belgijskiego dla ozdoby lub dla przyjemności dzieci – królik ten jest spokojnym, łagodnym zwierzęciem, więc stanowi dobre towarzystwo dla malca, który dzieli z nim podobny temperament.

Olbrzymy belgijskie, jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się z Belgii, gdzie są hodowane od XIX wieku. Rasę tę uzyskano prawdopodobnie ze skrzyżowania różnych odmian hodowlanych.

Olbrzym belgijski w domu – jakie powinien mieć warunki?

W warunkach hodowlanych zwierzęta te przez większą część dnia trzymane są w klatkach. Gdy olbrzym belgijski ma być trzymany w domu lub mieszkaniu, najlepiej zrezygnować z klatki, zwłaszcza gdyby miała mieć nieduże rozmiary. Lepszym rozwiązaniem jest pozwolenie królikowi, by swobodnie przemieszczał się po domu, udostępniając mu oczywiście dostęp do kuwety, a także ucząc go z niej korzystać. Króliki olbrzymie to inteligentne zwierzęta i dość szybko uczą się domowej rutyny, podobnie zresztą jak miniaturki.

Jeśli jednak królik ma przebywać w domu poza klatką lub zamykanym kojcem, konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie potencjalnie groźnych dla niego elementów, zwłaszcza takich jak wszelkie kable i przewody. Ponieważ olbrzym belgijski, podobnie jak i inne rasy królików, lubi gryźć różne przedmioty, dobrym pomysłem jest udostępnienie mu zabawek, które będą służyć wyłącznie w tym celu.

Olbrzym belgijski a pożywienie – co dawać królikowi do jedzenia?

Dieta olbrzyma belgijskiego jest zbliżona do tej, którą serwuje się miniaturkom. Oczywiste jest jednak, że przez swoje rozmiary taki królik je po prostu więcej niż jego mniejszy kuzyn. Olbrzym belgijski gustuje przede wszystkim w sianie, bardzo lubi też warzywa – w tym, a jakże, marchewkę. Można mu podawać jabłko, jęczmień i oczywiście specjalny, dedykowany królikom granulat. Króliki te nie są wybredne, a stworzenie dla nich zbilansowanej diety nie należy do trudności.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeśli podoba Ci się królik olbrzym belgijski, prawdopodobnie zachwyci Cię również dziki chomik europejski – sprawdź, gdzie go spotkać i jakie są jego cechy.

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!