Najdziwniejsze zwierzęta świata – czy znasz je wszystkie?

Na ziemi występują miliony gatunków organizmów żywych, wśród nich są takie, które wyglądają, jak żywcem wyjęte z baśni lub filmu science fiction. Poznaj najdziwniejsze zwierzęta świata, których niezwykła aparycja zachwyca dzieci i dorosłych. Niektóre z nich znajdziesz w polskich ogrodach zoologicznych, inne można podziwiać tylko w środowisku naturalnym. Które z tych zwierząt uważasz za najciekawsze?

Najdziwniejsze ptaki świata

Marabut afrykański – ten duży ptak z rodziny bocianowatych może z pewnością uchodzić za jednego z najdziwniejszych ptaków świata. Uwagę przyciąga masywny dziób, który płynnie przechodzi w głowę zakończoną specyficznym meszkiem. Marabut afrykański zdecydowanie jest ptakiem, którego trudno porównać do jakiegokolwiek innego gatunku, choć niewątpliwie ma w sobie zarówno coś z bociana, jak i sępa.

Trzewikodziób – kolejny niesamowity gatunek, który wygląda wprost jak postać z bajki. Trzewikodziób przyciąga uwagę swoim niemal ludzkim „wyrazem dzioba”. Z profilu wygląda, jakby delikatnie się uśmiechał, natomiast z przodu zaskakuje posępną miną. Gdy ptak otwiera dziób, sprawia wrażenie śmiejącego się na głos, jak gdyby właśnie ktoś opowiedział mu dobry żart.

Kazuar hełmiasty – obok tego gatunku nie można przejść obojętnie. Zresztą, jeśli akurat nie znajduje się za ogrodzeniem, lepiej w ogóle trzymać się od niego z daleka, ponieważ to jeden z najgroźniejszych ptaków świata – stanowi zagrożenie dla dorosłego człowieka, a filmy z ataku kazuara można znaleźć na YouTube. Kazuar hełmiasty wyróżnia się bardzo specyficznym upierzeniem, które przypomina do złudzenia… sierść psa. Z tego powodu sprawia wrażenie prehistorycznego stworzenia, zupełnie niepasującego do współczesnego świata zwierząt.

Najdziwniejsze ssaki świata

Kapibara – sympatyczny gryzoń wielkości psa to z pewnością przedstawiciel kategorii „najdziwniejsze zwierzęta świata”. Może kojarzyć się nieco ze świnką morską, ma jednak zupełnie inne gabaryty – przez swój niecodzienny wygląd i miłe usposobienie kapibara jest zwierzęciem, które sporadycznie jest hodowane w domu.

Palczak madagaskarski – ssak prowadzący nocny tryb życia, który z pewnością zafascynowałby niejednego twórcę horrorów. Wygląda bowiem jak krzyżówka nietoperza z postacią z filmów grozy. Palczak nie jest dużym zwierzęciem, rozmiarem przypomina dachowca, jednak nietrudno wyobrazić sobie, że spotkanie takiego stworzenia w lesie musi być niesamowitym przeżyciem.

Gerenuk długoszyi – antylopa o niezwykłej sylwetce, wygląda jak wymysł wielbiciela programów do fotomanipulacji. Uwagę przyciąga oczywiście przede wszystkim zjawiskowo długa szyja, która powoduje, że zwierzę wygląda wprost nierealnie, zupełnie jak postać z bajki.

Wielkouch króliczy – australijski ssak z dużymi, wydłużonymi uszami i wąskim pyszczkiem, wygląda jak krzyżówka królika, kreta i szczura w jednym.

Wombat – mały i silny osobnik. Niektórzy mówią, że przypomina małego, puszystego niedźwiedzia. Ma krótkie gęste futro oraz trójkątne uszy. Jest roślinożercą. Zdarza się, że wombaty są pupilami ludzi. Na cenę wombata wpływ ma często miejsce zamieszkania zainteresowanego pupilem, ponieważ w dużej mierze koszty transportu mają wpływ na jego cenę końcową. Zwierzę występuje głównie w Australii i Tasmanii.

Najdziwniejsze zwierzęta świata to tak naprawdę setki gatunków, spośród których każdy jest wyjątkowy. Masz swoje ulubione zwierzę, które zadziwia nietypowym wyglądem? Sprawdź inne nasze teksty o niecodziennych gatunkach i sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!