Egzotyczne zwierzęta – małpy o nietypowym wyglądzie

Interesują Cię egzotyczne zwierzęta i chcesz wiedzieć o nich jak najwięcej? Sprawdź naszą listę zwierząt, których środowisko naturalne znajduje się tysiące kilometrów od Polski. Niektóre z nich zadziwiają swoim wyglądem. Czy znasz już wszystkie z nich?

Egzotyczne zwierzęta świata – małpy

Niektóre z poniższych gatunków są bardzo znane, inne prawdopodobnie zupełnie Cię zaskoczą. Chyba, że jesteś miłośnikiem dzikich zwierząt lub często grasz w państwa miasta – wtedy jest prawdopodobne, że każde z nich wyda Ci się już znajome.

Pierwszym gatunkiem, o którym warto wspomnieć, jest nosacz sundajski, czyli ssak z rodziny koczkodanowatych zasiedlający niewielki obszar Azji Południowo-Wschodniej, a konkretnie wyspę Borneo. Mimo iż nosacz sundajski nie występuje w żadnym ogrodzie zoologicznym w Polsce, stał się sławny i rozpoznaje go z łatwością każdy nastolatek i spora część dorosłych, a to za sprawą serii memów, która obiegła Internet już kilka lat temu i nadal nie traci swej popularności. Nosacza wyróżnia brązowo-ruda sierść i duży nos, szczególnie wydatny u samców tego gatunku.

Uakari to kolejny interesujący ssak małpokształtny, jednak pochodzący z innej rodziny i żyjący w innej części świata niż nosacz sundajski. Uakari przynależy do rodziny sakowatych, zamieszkuje w Ameryce Południowej – m.in. w Brazylii, Kolumbii, Wenezueli i Peru. To, co wyróżnia uakari, to z pewnością umaszczenie – brązowo-rude jak u nosacza, ale sierść uakari jest dłuższa, bardziej puszysta. Z całą pewnością uwagę przyciąga też czerwona głowa małpy i jej dość posępna mimika.

Uistiti białoucha – nieduża małpka o podłużnej sylwetce, długim, puszystym ogonie, która żyje w Ameryce Południowej. Jej cechą rozpoznawczą są uszy, a konkretnie kępki jasnego futra nad nimi, które nadają jej charakterystyczny wygląd. Uistiti jest znana również pod nazwą „marmozeta”. Zwierzę to lubi gromadzić się w stada liczące do kilkunastu osobników. W jej diecie znajdują się przede wszystkim żywica, owoce i drobne zwierzęta.

Pigmejka – maleńka małpka, której masa ciała nie przekracza zwykle 140g. Żyje w Ameryce Południowej, a konkretnie w jej zachodnio-środkowej części. Co ciekawe, pigmejkę karłowatą można hodować w domu. Małpy te są jednak bardzo drogie, ich cena może dochodzić nawet do 8000 zł za jednego osobnika! Są też wymagające pod względem utrzymania – trzeba zaaranżować im odpowiednią przestrzeń do aktywności fizycznej, przez co nie nadają się z pewnością do trzymania w małym mieszkaniu.

Tamaryna cesarska – nieduża małpa z rodziny pazurkowcowatych, zasiedla Amerykę Południową, w tym m.in. Peru, gdzie jest pod ochroną. Masa ciała dorosłego osobnika nie przekracza zwykle 550g. Tamaryna cesarska ma ciemnobrązowe umaszczenie poprzetykane białymi akcentami. Jej cechą rozpoznawczą są… charakterystyczne, białe wąsy. Skąd nazwa tego gatunku? Wiąże się z osobą ostatniego niemieckiego cesarza, Wilhelma II – to właśnie na jego cześć tamaryna otrzymała swą nazwę.

Zainteresował Cię temat egzotycznych małp żyjących w Azji i Ameryce Południowej? Sprawdź również dzikie zwierzęta, które swym wyglądem zachwycają dzieci i dorosłych.

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!