Nietypowe zwierzęta do domu, które możesz hodować

Od zawsze interesują Cię zwierzęta, które wywołują zachwyt i jednocześnie zdziwienie? Wiele z nich jest na tyle przyjaznych, że mogą stać się domowymi pupilami. Które nietypowe zwierzęta można trzymać w domu? Ile kosztują i na co warto uważać?

Nietypowe zwierzęta do domu – ssaki

Zacznijmy od ssaków, które mogą stać się członkami Twojej rodziny.

Królik „olbrzym belgijski” – ta popularna rasa hodowlana kojarzy się przede wszystkim z gospodarstwami wiejskimi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby olbrzym belgijski zamieszkał z Tobą w domu lub mieszkaniu. Jest bardzo podobny do królika-miniaturki, choć oczywiście różni się od niego rozmiarem. To łagodne i spokojne zwierzę, które idealnie sprawdzi się jako towarzysz dla osoby o podobnym usposobieniu. Koszt olbrzyma belgijskiego to ok. 250-400 zł w zależności od hodowli i umaszczenia osobnika.

Szop pracz – tak, szopa pracza naprawdę możesz trzymać w domu, ale tylko pod warunkiem, że zdobędziesz pozwolenie. Szopy pracze uchodzą za prawdziwych rozbójników, w domu mogą bardzo napsocić. W dodatku są inteligentne, więc z łatwością omijają wymyślne zabezpieczenia stawiane przez człowieka. Najlepiej więc trzymać je w specjalnie do tego przystosowanych wolierach na świeżym powietrzu. Koszt szopa pracza to ok. 1000-1500 zł.

Kot bengalski – niezwykle oryginalna odmiana zwierzęcia domowego zaliczana do kotów orientalnych. Umaszczenie kota bengalskiego kojarzy się z afrykańskimi drapieżnikami, co pozostaje w kontraście dla jego typowo kociego, sympatycznego pyszczka. Koty bengalskie są jednymi z droższych odmian – cena zaczyna się od ok. 2500 zł i może osiągać nawet 9000 zł. Cena kota bengalskiego w dużej mierze zależy od tego, z jakiej hodowli pochodzi i czy posiada rodowód.

Świnka miniaturka – wielbiciele filmu „Babe świnka z klasą” z pewnością byliby zachwyceni możliwością posiadania uroczej świnki w domu. Od kilku lat w Polsce popularność zyskują miniaturowe świnki, które do złudzenia przypominają wyglądem gospodarskie zwierzęta, przy czym mają dużo mniejszy rozmiar. Dzięki temu można je trzymać w domu. Mają zresztą niezwykle przyjazne, spokojne usposobienie, są więc dobrym kompanem dla najmłodszych członków rodziny. Ale uwaga – świnka miniaturka uwielbia ryć i z pewnością będzie tego próbowała również w domu. Jeśli więc właściciele nie chcą, aby wskutek upodobań pupila ucierpiał dywan, panele lub dowolna inna powierzchnia, najlepiej jest udostępnić śwince stały dostęp do ogrodu, gdzie będzie mogła w spokoju oddawać się swoim zainteresowaniom bez szkody dla domowego wyposażenia. Ile kosztuje świnka miniaturka? Koszt zakupu zwierzątka to od ok. 300 do 800 zł.

Nietypowe zwierzęta do domu – gady

Jeśli od futrzaków wolisz nieco bardziej zimnokrwiste stworzenia, być może zainteresuje Cię hodowla egzotycznych gadów. Które z nich będą odpowiednie dla początkującego hodowcy?

Gekon lamparci to jeden z lepszych wyborów na początek. Jest to jaszczurka pochodząca z terenów obejmujących Azję Mniejszą i Środkową. Długość ciała dorosłego osobnika nie przekracza zwykle 30 cm. Gatunek ten występuje też pod nazwą gekon tygrysi. Charakterystyczne cętki na ciele gekona to jego znak rozpoznawczy. Ta jaszczurka jest jedną z łatwiejszych w hodowli, cena zakupu pojedynczego osobnika nie jest wygórowana, wynosi ok. 200 zł. Zaletą gekona lamparciego jest bez wątpienia jego przyjazne usposobienie, dzięki czemu łatwo nawiązać z nim dobrą relację.

Agama brodata – australijska jaszczurka, której długość ciała wraz z ogonem nie przekracza na ogół 55 cm. Kolor jaszczurki zależy od temperatury jej ciała, a nawet nastroju, w jakim się aktualnie znajduje. Może więc przyjmować pastelowe odcienie, jak również te znacznie bardziej jaskrawe, wpadające w pomarańczowe tony. Popularne odmiany agamy brodatej są stosunkowo tanie – koszt jaszczurki to od ok. 200 do 600 zł. Im rzadziej spotykana odmiana, tym wyższa będzie cena osobnika.

Zainteresował Cię temat nietypowych zwierząt do domu? Być może zaciekawi Cię też nasz artykuł o nietypowych egzotycznych małpach – sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Avatar photo

Tomasz Robaczewski

Tomasz Robaczewski jest studentem pisarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze dla zabawy i w celach zarobkowych. Tomasz jest autorem kilku książek o hodowli zwierząt domowych, ale ma aspiracje do pisania w większej ilości gatunków. Kocha psy i ma własne mini schronisko, którym opiekuje się z największą starannością. Posiada dwa psy rasy husky także zapewniając im wymaganą dla tej rasy aktywność zapewnia również sporą aktywność sobie. Jak to mówi "dbamy z psami o naszą formę wzajemnie". Lubi dobrą książkę, ale też zdarza mu się wpaść w Netflix-owy wir seriali.