Gdzie żyją wombaty

Gdzie żyją wombaty

Większość ludzi wie, że wombaty to urocze rotundowe, futrzane marsupiale pochodzące z Australii. Co wielu ludzi nie wie, jednak, jest tylko jak ciekawe te stworzenia naprawdę są. Na przykład, czy wiesz, że wombaty mają kupę w kształcie kostki? Albo że są w stanie biegać do 25 mil na godzinę? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o wombatach!


Wombaty pochodzą z Australii i można je znaleźć we wszystkich rodzajach siedlisk, w tym lasach, łąkach, a nawet pustyniach. Te futrzane stworzenia wyglądają jak skrzyżowanie małego niedźwiedzia i dużego gryzonia, a rosną do około 2-3 stóp długości i ważą około 35 funtów. Pomimo przytulnego wyglądu, wombaty potrafią być zaskakująco zaciekłe, gdy czują się zagrożone; znane są z tego, że swoimi ostrymi pazurami odpierają dingo, a nawet ludzi

Wombaty są roślinożercami i żywią się głównie trawami i inną roślinnością. Są zwierzętami nocnymi i spędzają większość dnia śpiąc w swoich norach, jednak od czasu do czasu wychodzą w ciągu dnia w poszukiwaniu pożywienia. Wombaty zazwyczaj żyją samotnie, ale od czasu do czasu dzielą swoje nory z innymi wombatami. Co ciekawe, wombaty robią kupę w postaci granulek w kształcie kostek – fakt ten sprawił, że w ostatnich latach stały się one swego rodzaju sensacją internetową!

Jeśli kiedykolwiek będziesz miał szczęście zobaczyć wombata na wolności (lub nawet w zoo), pamiętaj, aby dać mu dużo przestrzeni. Te stworzenia mogą wyglądać słodko i przytulnie, ale mogą być agresywne, gdy czują się zagrożone. Wombaty są również znane z tego, że przenoszą potencjalnie szkodliwe choroby, więc lepiej nie podchodzić do nich zbyt blisko


Wombaty mogą nie być najbardziej znanymi zwierzętami na świecie, ale są zdecydowanie jednymi z najbardziej fascynujących stworzeń tam. Te pyzate marsupialki mogą na pierwszy rzut oka wyglądać jak nieszkodliwe misie, ale nie daj się zwieść ich słodkiemu wyglądowi – wombaty potrafią być zadziorne, kiedy trzeba! Następnym razem, gdy usłyszysz, że ktoś mówi „wombat„, będziesz mógł zaimponować mu wszystkimi ciekawymi faktami, które teraz znasz na temat tych niesamowitych zwierząt.

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!