Czy można hodować szopa pracza w Polsce?

Szop pracz to futrzasty ssak, który kojarzy się przede wszystkim z lesistymi terenami Ameryki Północnej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ten gatunek występuje również w Europie, m.in. w Polsce – i to na tyle licznie, aby był uważany za inwazyjny. Czy w związku z tym można hodować szopa pracza w Polsce? Ile kosztuje? Jaki charakter ma to zwierzę?

Hodowla szopa pracza w Polsce – czy jest legalna?

Dobra wiadomość jest taka, że hodowla szopa pracza w Polsce jest jak najbardziej legalna. Zła z kolei to ta, że na jej założenie trzeba mieć specjalne zezwolenie. Zwierzak został zakwalifikowany jako gatunek inwazyjny, w dodatku wypierający rodzime gatunki. Choć miłośnikom tego pociesznego futrzaka z wydłużonym pyszczkiem trudno w to uwierzyć, szop pracz w Polsce nie jest objęty ochroną. To zrozumiałe, że w tej sytuacji władze chcą mieć kontrolę nad rozprzestrzenianiem się, tym samym wprowadzając ograniczenia na prywatnych posiadaczy tych zwierząt, aby uniemożliwiać przedostawanie się osobników z hodowli do naturalnego ekosystemu. Futrzak na wolności intensywnie się rozmnaża, rosnąca populacja szopów szybko zaczyna konkurować o pożywienie z drapieżnikami, które występują naturalnie na danym terenie.

Ten kochany zwierzak to znany uciekinier – z łatwością potrafi oswobodzić się z woliery na świeżym powietrzu, gdy tylko poczuje zew natury. Jest sprytny i zwinny, posiada długie, ostre pazury, dzięki którym sprawnie pokonuje przeszkody. Ale to niejedyny powód, dla którego hodowla szopa pracza w domu wymaga specjalnego zezwolenia. Zwierzę to jest niezwykle wymagające, posiada dość silny charakter, więc jego ułożenie, a już tym bardziej jakakolwiek tresura, wymagają ogromnej wiedzy i zaangażowania. Zwierzę w nieodpowiednich rękach to gwarancja szybkiego zniechęcenia właścicieli do hodowli zwierzęcia. Aby uniknąć sytuacji, w których nieodpowiedzialny hodowca pozbywa się szopa poprzez wypuszczenie go do lasu, wprowadzone zostały zezwolenia na hodowlę tych zwierząt.

Ile kosztuje szop pracz w Polsce?

Wiele osób interesuje, ile kosztuje szop. Cena zwierzęcia z hodowli waha się na ogół od 1000 do 1500 zł. Zdecydowanie warto postawić na zakup z pewnego źródła, czyli od legalnego hodowcy, gdyż dzięki temu nabywca ma pewność, że stan zwierzęcia nie zagraża jego bezpieczeństwu (ani bezpieczeństwu otoczenia). W przypadku zwierząt takich cena nie powinna być jedynym kryterium branym pod uwagę przy zakupie. Bardzo ważne jest sprawdzenie, w jakich warunkach żyją szopy pracze u hodowcy, który sprzedaje zwierzę. Jeśli zwierzak mieszkał do tej pory w dobrych warunkach, jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że jest prawidłowo zsocjalizowany i nie przejawia agresywnych cech. Będzie to miało niezwykle duże znaczenie w przypadku, gdy nabywcą jest osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym gatunkiem.

Ale cena to niejedyna finansowa kwestia, z jaką będzie musiał zmierzyć się hodowca. Jakie wymagania hodowlane ma szop pracz w Polsce? Tę i kilka innych kwestii omówimy sobie w następnym artykule.

Avatar photo

Tomasz Robaczewski

Tomasz Robaczewski jest studentem pisarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze dla zabawy i w celach zarobkowych. Tomasz jest autorem kilku książek o hodowli zwierząt domowych, ale ma aspiracje do pisania w większej ilości gatunków. Kocha psy i ma własne mini schronisko, którym opiekuje się z największą starannością. Posiada dwa psy rasy husky także zapewniając im wymaganą dla tej rasy aktywność zapewnia również sporą aktywność sobie. Jak to mówi "dbamy z psami o naszą formę wzajemnie". Lubi dobrą książkę, ale też zdarza mu się wpaść w Netflix-owy wir seriali.