Dlaczego warto kupować opał w lecie?

Dlaczego warto kupować opał w lecie?

Klientów składów opału można podzielić na dwie grupy. Pierwsi, jest ich zdecydowanie więcej, zostawiają zakup paliwa na ostatnią chwilę. O pustej kotłowni przypominają sobie dopiero wtedy, gdy zmuszą ich do tego pierwsze przymrozki. Drudzy, wciąż w mniejszości, kupują opał poza sezonem. Jeśli należysz do teamu Kupuję opał na ostatnio chwilę dużo tracisz. Sprawdź dlaczego lato to najlepszy moment na uzupełnienie kotłowni ekogroszkiem.

Poza sezonem łatwiej o dobry opał

Od tego co wrzucamy do pieca zależy czy będzie nam ciepło i ile nas to będzie kosztować. Dobry ekogroszek pali się wydajnie i ekologicznie (taki opał znajdziesz np. tutaj https://grzejemnieto.pl/ ). Nawet jeśli jest przechowywany na zewnątrz ma niski poziom wilgotności. Nie jest bowiem narażony na deszcz, śnieg czy niskie temperatury. Zawartość wody jest jednym z kluczowych parametrów wpływających na jakość opału i całego procesu grzewczego. Podobnie jak kaloryczność. Im wyższa wartość opałowa tym więcej ciepła powstanie podczas spalania ekogroszku. Niestety składowanie na zewnątrz w nieodpowiednich warunkach może powodować wietrzenie ekogroszku, przez co traci on nawet 20-30% swojej kaloryczności.  Mokry ekogroszek, o niskiej kaloryczności, to mało wydajny opał, który zużywa się błyskawicznie i daje mało ciepła. Przy dłuższym użytkowaniu może być szkodliwy dla pieca.

Dlatego kupując ekogroszek trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego parametry. Oprócz wspomnianej już kaloryczności i wilgotności warto sprawdzić również spiekalność, zawartość siarki czy popiołu. Niestety, w szczycie sezonu, gdy kolejki w składach opału ciągną się w nieskończoność, nie zawsze jest czas na rozmowę ze sprzedawcą. W efekcie często do pieca trafia słabej jakości opał, do tego drogi – bo sprzedawcy celowo podnoszą cenę, wiedząc, że i tak znajdzie nabywców.

Latem ceny są niższe niż w szczycie sezonu

Oszczędzanie na jakości opału zwyczajnie się nie opłaca. Jeśli chcesz obniżyć wydatki na ogrzewanie w rozsądny sposób – kupuj poza sezonem. Latem cena za tonę ekogroszku może być nawet kilkadziesiąt złotych niższa. Przy zakupie kilku ton w portfelu zostają konkretne oszczędności. Dodatkowo latem sprzedawcy kuszą jeszcze dodatkowymi promocjami – popyt jest mniejszy, więc starają się przyciągnąć klientów obniżając ceny jeszcze bardziej. W szczycie sezonu sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Sprzedawcy celowo podnoszą ceny opału, wiedząc, że zmarznięci klienci i tak go kupią. W efekcie zimą można się naciąć nie tylko na słaby, ale również drogi ekogroszek.

Nie ma problemu z dostępnością paliwa

Mniejsze kolejki i mniejszy popyt sprawiają, że kupując poza sezonem nie musisz się martwić, że opału zabraknie. Za to gdy zima nagle zaskoczy i kolejki w składach ciągną się w nieskończoność, nie ma gwarancji, że każdemu uda się kupić tyle opału ile potrzebuje. Tym bardziej, że gdy zima mocniej sypnie śniegiem mogą być problemy z dostawą surowca do składów, a także z transportem do klientów. Latem nie ma problemu ani z dostępnością ani z transportem. Wszystko można załatwić sprawnie i nie trzeba specjalnie martwić się o zabezpieczenie opału w czasie dowozu do domu.

O zimie myśl już latem, a mróz i śnieg Cię nie zaskoczy

Pierwsze przymrozki potrafią pojawić się wtedy gdy wcale się ich nie spodziewamy. Jeśli nie jesteśmy przygotowani może pojawić się problem. Panujący w domu chłód daje się we znaki domownikom, a kolejki w składach opału nie napawają optymizmem. Zaczyna się nerwowe poszukiwanie ekogroszku, a jak wiadomo pośpiech nie jest dobrym doradcą. Dlatego zamiast narażać siebie i bliskich na przykre niespodzianki lepiej wyposażyć kotłownię już w lecie. Wówczas masz pewność, że zima na pewno Cię nie zaskoczy.

Gdzie szybko i tanio kupić dobry ekogroszek          

Poza ofertą lokalnych składów warto sprawdzić również sklepy internetowe z ekogroszkiem. Choćby ze względu na niższe ceny, ale nie tylko. Kupując online rzeczywiście można zaoszczędzić. Niższe koszty utrzymania sklepu internetowego i mniej pośredników pozwalają sprzedawcy nakładać mniejszą marżę. Klientów sklepów internetowych z opałem kuszą jednak nie tylko niższe ceny. Również oszczędność czasu – zakupy można zrobić szybko i bez wychodzenia z domu, spokojnie przejrzeć ofertę kilkunastu sprzedawców i złożyć zamówienie w dogodnym dla siebie czasie. Kupując online nie musisz martwić się o transport, ponieważ sprzedawca dostarczy zapas opału wprost pod Twoje drzwi, bez dodatkowych kosztów, bo darmowa dostawa jest obecnie już standardem.