Dlaczego warto kupować opał w lecie?

Dlaczego warto kupować opał w lecie?

Klientów składów opału można podzielić na dwie grupy. Pierwsi, jest ich zdecydowanie więcej, zostawiają zakup paliwa na ostatnią chwilę. O pustej kotłowni przypominają sobie dopiero wtedy, gdy zmuszą ich do tego pierwsze przymrozki. Drudzy, wciąż w mniejszości, kupują opał poza sezonem. Jeśli należysz do teamu Kupuję opał na ostatnio chwilę dużo tracisz. Sprawdź dlaczego lato to najlepszy moment na uzupełnienie kotłowni ekogroszkiem.

Poza sezonem łatwiej o dobry opał

Od tego co wrzucamy do pieca zależy czy będzie nam ciepło i ile nas to będzie kosztować. Dobry ekogroszek pali się wydajnie i ekologicznie (taki opał znajdziesz np. tutaj https://grzejemnieto.pl/ ). Nawet jeśli jest przechowywany na zewnątrz ma niski poziom wilgotności. Nie jest bowiem narażony na deszcz, śnieg czy niskie temperatury. Zawartość wody jest jednym z kluczowych parametrów wpływających na jakość opału i całego procesu grzewczego. Podobnie jak kaloryczność. Im wyższa wartość opałowa tym więcej ciepła powstanie podczas spalania ekogroszku. Niestety składowanie na zewnątrz w nieodpowiednich warunkach może powodować wietrzenie ekogroszku, przez co traci on nawet 20-30% swojej kaloryczności.  Mokry ekogroszek, o niskiej kaloryczności, to mało wydajny opał, który zużywa się błyskawicznie i daje mało ciepła. Przy dłuższym użytkowaniu może być szkodliwy dla pieca.

Dlatego kupując ekogroszek trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego parametry. Oprócz wspomnianej już kaloryczności i wilgotności warto sprawdzić również spiekalność, zawartość siarki czy popiołu. Niestety, w szczycie sezonu, gdy kolejki w składach opału ciągną się w nieskończoność, nie zawsze jest czas na rozmowę ze sprzedawcą. W efekcie często do pieca trafia słabej jakości opał, do tego drogi – bo sprzedawcy celowo podnoszą cenę, wiedząc, że i tak znajdzie nabywców.

Latem ceny są niższe niż w szczycie sezonu

Oszczędzanie na jakości opału zwyczajnie się nie opłaca. Jeśli chcesz obniżyć wydatki na ogrzewanie w rozsądny sposób – kupuj poza sezonem. Latem cena za tonę ekogroszku może być nawet kilkadziesiąt złotych niższa. Przy zakupie kilku ton w portfelu zostają konkretne oszczędności. Dodatkowo latem sprzedawcy kuszą jeszcze dodatkowymi promocjami – popyt jest mniejszy, więc starają się przyciągnąć klientów obniżając ceny jeszcze bardziej. W szczycie sezonu sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Sprzedawcy celowo podnoszą ceny opału, wiedząc, że zmarznięci klienci i tak go kupią. W efekcie zimą można się naciąć nie tylko na słaby, ale również drogi ekogroszek.

Nie ma problemu z dostępnością paliwa

Mniejsze kolejki i mniejszy popyt sprawiają, że kupując poza sezonem nie musisz się martwić, że opału zabraknie. Za to gdy zima nagle zaskoczy i kolejki w składach ciągną się w nieskończoność, nie ma gwarancji, że każdemu uda się kupić tyle opału ile potrzebuje. Tym bardziej, że gdy zima mocniej sypnie śniegiem mogą być problemy z dostawą surowca do składów, a także z transportem do klientów. Latem nie ma problemu ani z dostępnością ani z transportem. Wszystko można załatwić sprawnie i nie trzeba specjalnie martwić się o zabezpieczenie opału w czasie dowozu do domu.

O zimie myśl już latem, a mróz i śnieg Cię nie zaskoczy

Pierwsze przymrozki potrafią pojawić się wtedy gdy wcale się ich nie spodziewamy. Jeśli nie jesteśmy przygotowani może pojawić się problem. Panujący w domu chłód daje się we znaki domownikom, a kolejki w składach opału nie napawają optymizmem. Zaczyna się nerwowe poszukiwanie ekogroszku, a jak wiadomo pośpiech nie jest dobrym doradcą. Dlatego zamiast narażać siebie i bliskich na przykre niespodzianki lepiej wyposażyć kotłownię już w lecie. Wówczas masz pewność, że zima na pewno Cię nie zaskoczy.

Gdzie szybko i tanio kupić dobry ekogroszek          

Poza ofertą lokalnych składów warto sprawdzić również sklepy internetowe z ekogroszkiem. Choćby ze względu na niższe ceny, ale nie tylko. Kupując online rzeczywiście można zaoszczędzić. Niższe koszty utrzymania sklepu internetowego i mniej pośredników pozwalają sprzedawcy nakładać mniejszą marżę. Klientów sklepów internetowych z opałem kuszą jednak nie tylko niższe ceny. Również oszczędność czasu – zakupy można zrobić szybko i bez wychodzenia z domu, spokojnie przejrzeć ofertę kilkunastu sprzedawców i złożyć zamówienie w dogodnym dla siebie czasie. Kupując online nie musisz martwić się o transport, ponieważ sprzedawca dostarczy zapas opału wprost pod Twoje drzwi, bez dodatkowych kosztów, bo darmowa dostawa jest obecnie już standardem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *