Co zamiast kostki brukowej na podjazd

Kostka brukowa na podjeździe zapewnia piękny efekt, jest trwała i stosunkowa prosta w pielęgnacji. Niestety biorąc pod uwagę cenę materiałów i robocizny wyraźnie widać, że decydując się na jej wykonanie, musimy liczyć się ze sporymi wydatkami. Czy można w estetyczny sposób wykonać podjazd, by spełniał swoją funkcję, ale nie generował tak dużych kosztów?

Podjazd do domu z kruszywa – tani i prosty w wykonaniu

Jeśli w przyszłości będziemy chcieli położyć na podjeździe kostkę brukową, ale nie mamy teraz wystarczającej ilości pieniędzy, to znakomitym rozwiązaniem jest zbudowanie tymczasowego podjazdu z kruszywa. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i bardzo proste w wykonaniu. Pierwszym krokiem przy wykonywaniu takich podjazdów jest wybranie wierzchniej warstwy ziemi. Zdecydowanie najszybciej pójdzie nam, jeśli zdecydujemy się na wynajem koparki. Aby zapewnić pełną stabilność, warto na samym dole ułożyć geowłókninę, która zapobiegnie zapadaniu się podjazdu. Wzmocni grunt i ułatwi dalsze prace. Po usunięciu ziemi możemy zamówić pierwszy transport kruszywa. Najlepiej sprawdzi się gruby kliniec, który warto ubić ciężką zagęszczarką.

Kolejną warstwą powinno być kruszywo mniejszej gradacji, które zapewni dobre klinowanie. Pamiętajmy, że każda kolejna warstwa powinna być zagęszczana. W taki sposób uzyskujemy estetyczny, trwały i łatwy w eksploatacji podjazd, który posłuży nam przez długie lata. Ważne, że nawet jeśli zdecydujemy się na kostkę brukową, to wykonana praca nie pójdzie na marne, a będzie doskonałą podbudową, pod przyszło nawierzchnię z bruku.

Pamiętajmy o instalacji do oświetlenia podjazdu

Przed przystąpieniem do prac warto pamiętać o rozprowadzeniu kabli, które umożliwią późniejsze podświetlenie podjazdu. Jeśli zapomnimy tego zrobić, przed ułożeniem kostki potrzebne będzie wykopywanie specjalnych otworów, co mocno osłabi całą podbudowę. Jeśli dysponujemy wolnymi środkami pieniężnymi, możemy również przed rozpoczęciem prac zdecydować się na ułożenie obrzeży. Pomimo że zwiększy to koszt całej inwestycji, to umożliwi otrzymanie jeszcze ładniejszej powierzchni, która odporna będzie na zniszczenia. Pamiętajmy, że zarówno prace przy instalacji elektrycznej służącej do podświetlenia podjazdu, jak i obrzeżach, mocno obniżą późniejszy koszt układania nawierzchni z kostki brukowej. Warto więc te roboty przeprowadzić, zanim zaczniemy wykonywać podjazd z kruszywa.

Pomimo że wykonanie podjazdu z kruszywa nie jest trudne, warto zapewnić sobie dostęp do odpowiednich narzędzi takich jak koparka, czy dobra zagęszczarka. Mocno przyspieszą one prace i poprawia naszą wydajność.