Usuwanie danych z telefonu – inwestycja w bezpieczeństwo

XXI wiek to wiek cyfryzacji. Dzisiaj już niemal wszystko jesteśmy w stanie załatwić online, od prostych zakupów, poprzez proste sprawy urzędowe, a skończywszy na załatwianiu dużych transakcji bankowych. Codziennie do wirtualnego świata trafia tysiące danych użytkowników, często bez wiedzy ich właścicieli. Niektórzy padają ofiarą wyłudzeń, ale to nie jedyny sposób na utratę wrażliwych informacji. Czasem zwyczajna chęć zmiany telefonu może być katastrofalna w skutkach. 

Drugie życie smartfonów

Ceny sprzętów takich jak nowy smartfon bywają zawrotne. Najtańsze telefony zaczynają się już od kilkuset złotych, jednak ich niska cena idzie w parze z ich niską jakością i małą ilością funkcji. Owszem, bywają zadowalające, ale czy to wystarczy? Czasem w podobnej cenie można kupić dużo lepsze urządzenie, z lepszymi parametrami i funkcjami. Wystarczy poszukać nie w sklepach, a wśród ludzi, którzy chcą spieniężyć swój dotychczasowy sprzęt. Używany, ale dobrze zachowany smartfon jest dużo tańszy od sklepowego i przymykając oczy na drobne ślady użytkowania, można potraktować to, jak świetną inwestycję. Będzie ona tym lepsza, jeśli przy okazji sprzedamy stary telefon. Niestety to tutaj najłatwiej jest popełnić kardynalny błąd. Dzisiejsze życie zawiera się w zero-jedynkowym świecie, a wszystkie informacje są ukryte w małym urządzeniu w naszej kieszeni lub torebce. Aplikacje bankowe, sklepy internetowe, urzędy – wszędzie tam, gdzie się logowaliśmy, został nasz ślad. Dlatego też musimyzadbać o niszczenie danych, które są w nim zawarte. 

Dla spokoju ducha

Lekceważenie niszczenia danych to niestety wciąż popularna praktyka. Wydaje się, że wystarczy kliknąć usuń i wyloguj, by urządzenie zapomniało, z kim miało do czynienia. Niestety sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Używany telefon może trafić w niepowołane ręce, które będą wiedziały jak pozyskać te informacje i bez skrupułów mogą je wykorzystać. To może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, począwszy od wyczyszczenia konta, aż do brania pożyczek na nazwisko poprzedniego właściciela. Samodzielna próba usunięcia danych to za mało, a stres z powodu możliwości utraty wrażliwych informacji będzie spędzał sen z powiek jeszcze długo po sprzedaży. Cyfryzacja to wielkie ułatwienie i niewiarygodna wygoda, ale także niebezpieczeństwo. Ciągle słyszy się o kolejnych oszustwach i wyłudzeniach. To dlatego tak ważne jest, by korzystać z tych dobrodziejstw odpowiedzialnie i z głową.

Choć to wszystko brzmi niebezpiecznie i zniechęcająco, kupno i sprzedaż używanych telefonów to nadal doskonały pomysł. Profesjonalne niszczenie danych daje gwarancję, że nikt nie wykorzysta naszych danych. Wystarczy oddać się w ręce specjalistów z selkea.pl i nie zostawiać nic ślepemu losowi.