Jak działają oczyszczacze powietrza i kto powinien ich używać?

Urządzenie skuteczne w oczyszczaniu powietrza usuwa zanieczyszczenia i sprawia, że oddycha nam się lżej. Dowiedz się, jak działają oczyszczacze powietrza i na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie!

Oczyszczacze powietrza – co to takiego?

Profesjonalny oczyszczacz powietrza posiada funkcję oczyszczania powietrza. Urządzenie to zasysa zanieczyszczone powietrze z danego pomieszczenia, które następnie przepuszczane jest przez system filtrów. Finalnie, do pomieszczenia wypuszczane jest czyste powietrze, wolne od wszelkich alergenów oraz zanieczyszczeń, takich jak smog czy szkodliwe dla naszego zdrowia lotne związki organiczne. Funkcją oczyszczacza powietrza jest również pochłanianie zapachów – w tym dymu nikotynowego i uciążliwych zapachów powstałych podczas gotowania. System filtracyjny takiego urządzenia skutecznie pozbywa się także kurzu, sierści zwierząt i okruszków unoszących się w powietrzu, co często znacznie skraca czas sprzątania mieszkania. 

Oczyszczacze powietrza – dla kogo są przeznaczone?

Z uwagi na fakt, że oczyszczacze powietrza doskonale radzą sobie z kurzem czy sierścią zwierząt, urządzenie to jest polecane zwłaszcza alergikom. Poprzez usuwanie pyłków roślin, roztoczy oraz zarodników pleśni i grzybów, osoby cierpiące na alergię mogą swobodnie oddychać bez obawy, że objawy alergii będą zaostrzone. Z oczyszczacza powietrza warto jednak skorzystać również wtedy, gdy nic nam nie dolega – obecne wysokie stężenie smogu w powietrzu może po czasie przyczynić się do powstania problemów z górnymi i dolnymi drogami oddechowymi, dlatego też zdecydowanie lepiej zapobiegać problemom zdrowotnym. Czyste powietrze generowane przez oczyszczacz powietrza pozwoli dłużej cieszyć się zdrowiem oraz podnieść komfort życia.

Jakie funkcje posiada dobry oczyszczacz powietrza?

Konstrukcja urządzenia oczyszczającego powietrze nie jest skomplikowana. Jego najważniejszym elementem jest system filtrów, które pozbywają się szkodliwych substancji oraz dzięki którym następnie, w danym pomieszczeniu, znajduje się wyłącznie doskonale oczyszczone powietrze. Przed zakupem sprzętu warto dowiedzieć się jednak, jakie funkcje powinien posiadać najwydajniejszy oczyszczacz.

Elektroniczne czujniki 

Wbudowane czujniki odpowiadają za określenie poziomu zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu praca wiatraków pobierających powietrze z pomieszczenia będzie jak najbardziej wydajna. W zależności od stężenia pyłów i innych nieczystości zawieszonych w powietrzu, urządzenie będzie dostosowywać swoją pracę do ich poziomu. Elektroniczne czujniki są wyjątkowo wyczulone na każdą zmianę, dzięki czemu wiatrak będzie przyspieszał za każdym razem, gdy jakość powietrza w danym pomieszczeniu ulegnie pogorszeniu. Jest to inteligentna i energooszczędna funkcja – urządzenie pracuje na najwyższych obrotach wyłącznie wtedy, kiedy jest to niezbędne.

Zaawansowany system filtracji

Czystość powietrza zależy głównie od jakości filtrów, w jakie wyposażone są oczyszczacze powietrza. Odpowiedniej jakości filtry sprawnie przechwytują nawet najdrobniejsze pyły zawieszone w pomieszczeniu, gwarantując znaczną poprawę jakości powietrza. W urządzeniach najczęściej znajdują się trzy typy filtrów:

  • filtr HEPA – filtry HEPA pochłaniają najdrobniejsze cząsteczki krążące w powietrzu, do których należą między innymi alergeny pochodzące z różnych źródeł, a także wirusy, bakterie oraz zarodniki grzybów czy pleśni;
  • filtr węglowy – ten rodzaj wykorzystuje właściwości węgla aktywnego, który wykazuje doskonałe zdolności pochłaniania substancji lotnych: gazu, dymu papierosowego oraz uciążliwych zapachów;
  • filtr mechaniczny – jego rolą jest zatrzymywanie największych zanieczyszczeń, czyli sierści zwierząt, okruchów oraz kurzu. Jest on wykonany z metalowej siatki, dlatego też wymiana filtra nie jest potrzebna, wystarczy go jedynie regularnie czyścić.

Inteligentne sterowanie urządzeniem

Zaawansowany oczyszczacz powietrza posiada wyświetlacz, który za pomocą odpowiedniego koloru poinformuje cię o jakości powietrza w danym pomieszczeniu. Dodatkowo, sterowanie urządzeniem jest niezwykle uproszczone – wyposażone są w dotykowy panel sterowania oraz posiadają pilota, za pomocą którego możesz zarządzać funkcjami na odległość. Najlepsze oczyszczacze udostępniają również możliwość sterowania nimi przez dedykowaną aplikację, którą wystarczy pobrać na swojego smartfona. 

Różnorodne tryby pracy

Przeglądając oczyszczacze powietrza, warto zdecydować się na model, który posiada kilka różnych trybów pracy. Jednym z najbardziej przydatnych jest tryb automatyczny, dzięki któremu wydajność urządzenia zależna jest od odczytów z czujników. Drugim przydatnym trybem jest tryb nocny, który umożliwia cichą pracę urządzenia przez całą noc. Niektóre modele oczyszczaczy posiadają dodatkowo tryb „ulubiony”, który zapamiętuje wybrane wcześniej ustawienie manualne.

Funkcje dodatkowe

Wybierając dobrej jakości urządzenie, warto postawić na model, który posiada wbudowany jonizator powietrza. Jonizacja pozwala pozbyć się wirusów oraz zarodników pleśni, które przyczyniają się do rozwoju chorób. Dobrym wyborem będzie również oczyszczacz posiadający funkcję nawilżania powietrza – będzie to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, w których poziom wilgotności powietrza nie jest na właściwym poziomie, a także dla osób zmagających się z problemem suchej skóry. Zainstalowana w oczyszczaczu powietrza funkcja informująca o wymianie filtra sprawi natomiast, że nie zapomnisz o tak istotnej kwestii, a zabezpieczenie przed dziećmi pozwala zablokować panel sterowania, dzięki czemu maluchy nie będą miały możliwości przypadkowej zmiany ustawień urządzenia.

Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?

Niezależnie od tego, na który model oczyszczacza powietrza się zdecydujesz, będzie to z pewnością dobra inwestycja. Przede wszystkim, będziesz mógł cieszyć się świeżym powietrzem we własnym domu nie martwiąc się, że wokół ciebie krążą niebezpieczne w nadmiarze zanieczyszczenia. Jest to doskonała ochrona przed szkodliwym wpływem smogu, alergenów oraz zarodników grzybów znajdujących się w powietrzu, które stopniowo pogarszają stan naszego zdrowia. Inwestując w oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, zyskasz również wsparcie podczas infekcji – dzięki czystemu i wilgotnemu powietrzu, organizm szybciej poradzi sobie z wirusami. Wejdź na https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/nawilzacze-powietrza.html i wybierz idealne urządzenie dla siebie, wybierając spośród najlepszych modeli oczyszczaczy powietrza w najlepszych cenach!