Co jedzą i gdzie występują myszołowy

Myszołowy to inteligentne i zdolne do adaptacji ptaki drapieżne, których na świecie jest ponad 60 gatunków. Termin „myszołów” jest faktycznie używany do opisania całej grupy ptaków, w tym jastrzębi, orłów, latawców i błotniaków. W Ameryce Północnej słowo „myszołów” odnosi się zwykle do sępa indyka. Tutaj skupimy się na myszołowach Starego Świata, występujących w Europie, Azji i Afryce. Co więc jedzą te fascynujące stworzenia? Dowiedzmy się!


Różne rodzaje myszołowów jedzą różne rzeczy

W zależności od rodzaju myszołowa, będą one albo wszystkożerne lub wybiórczożerne. Wszystko żerne myszołowy będą jeść wszystko, co mogą dostać ich szpony na, w tym małych ssaków, gadów, padliny i owadów. Z drugiej strony, myszołowy wyspecjalizowane mają bardziej specyficzną dietę. Na przykład myszołów laminarny je tylko węże!

Większość myszołowów są wszystkożerne , co oznacza, że oportunistycznie jedzą wszystko, co jest dostępne. Może to być wszystko, od małych ssaków, takich jak myszy czy nornice, po gady, takie jak jaszczurki czy węże. Kolejną ważną częścią diety myszołowa jest padlina (martwe zwierzęta) – w rzeczywistości niektóre gatunki są uzależnione wyłącznie od padliny. Należy do nich amerykański sęp płowy, który ma bardzo dobry węch i potrafi zlokalizować padlinę z dużej wysokości. Myszołowy regularnie zjadają również owady – szczególnie w okresie lęgowym, kiedy pisklęta potrzebują dużo pożywienia!

Gdzie na świecie można znaleźć myszołowy?


Jak już wspomnieliśmy, na całym świecie występuje ponad 60 różnych gatunków myszołowów. W Europie i Azji można znaleźć takie gatunki jak myszołów zwyczajny, podczas gdy w Afryce występuje myszołów augurski. W Ameryce Północnej żyje sęp turkusowy – choć ten gatunek nie jest blisko spokrewniony z myszołowami europejskimi!

Jeśli chodzi o preferencje siedliskowe, większość myszołowów lubi otwarte krajobrazy, takie jak zbocza gór lub stepy. Jednak niektóre gatunki – szczególnie te występujące na terenach zalesionych – odpowiednio dostosowują swoją dietę. Na przykład, zamiast jeść małe ssaki, takie jak nornice lub myszy , myszołowy zamieszkujące lasy są bardziej skłonne do jedzenia wiewiórek lub myszy drzewnych . Ta zmiana diety jest prawdopodobnie ze względu na brak dostępności małych ssaków w lasach , a nie niezdolność tych ptaków do ich złapania

Myszołowy są jedną z najbardziej rozpowszechnionych grup ptaków na świecie , z ponad 60 różnymi gatunkami zamieszkującymi każdy kontynent z wyjątkiem Antarktydy . Te fascynujące stworzenia są we wszystkich kształtach i rozmiarach , z różnymi dietami, aby dopasować ich różne nawyki i siedliska . Więc następnym razem, gdy zobaczysz ptaka drapieżnego, poświęć minutę, aby docenić te stworzenia – nigdy nie wiadomo, jaki rodzaj myszołowa może to być!

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!