Tajemniczy wombat tasmański

Tasmański wombat to gatunek wombata występujący na Tasmanii, wyspiarskim stanie Australii. Choć niewiele wiadomo o tym nieuchwytnym stworzeniu, ostatnie badania rzuciły nieco światła na jego zwyczaje i siedlisko. Oto, co wiemy o tasmańskim wombacie.

Co je tasmański wombat?

Tasmański wombat jest marsupialem, co oznacza, że jest ssakiem, który rodzi niedorozwinięte młode, które następnie wychowuje w swojej torbie. W związku z tym dieta tasmańskiego wombata składa się głównie z traw i innej roślinności. Jednak dokładne rodzaje roślin, które zjada tasmański wombat, nie zostały jednoznacznie ustalone. Niektórzy eksperci uważają, że tasmański wombat może również jeść małe owady lub karczowniki

Gdzie żyje wombat tasmański?

Tasmański wombat występuje tylko na Tasmanii, jak sugeruje jego nazwa. W rzeczywistości jedynym miejscem na świecie, w którym można znaleźć tasmańskie wombaty jest Bruny Island, wyspa u południowo-wschodnich wybrzeży Tasmanii. Jak te zwierzęta znalazły się w izolacji na wyspie Bruny jest tajemnicą; uważa się jednak, że zostały one przywiezione przez ludzi w pewnym momencie historii.

Ciekawostki o tasmańskich wombatach

Chociaż niewiele wiadomo o nieuchwytnym tasmańskim wombacie, istnieje kilka faktów, które naukowcy byli w stanie zebrać o tych ciekawych stworzeniach. Na przykład, czy wiesz, że:

– Średnia waga samca wombata tasmańskiego wynosi 26 kilogramów (57 funtów), natomiast średnia waga samicy to 18 kilogramów (40 funtów)

– Tasmańskie wombaty są zwierzętami nocnymi, co oznacza, że są najbardziej aktywne w nocy

– Grupa wombatów nazywana jest tłumem

– Długość życia dzikiego australijskiego marsupiala wynosi średnio od pięciu do sześciu lat; jednak w niewoli marsupial może żyć znacznie dłużej – nawet do 30 lat!

– Pomimo swojego milusińskiego wyglądu, wombaty tasmańskie mogą być dość agresywne, kiedy są zagrożone. W razie potrzeby użyją swoich potężnych pazurów, aby bronić się przed drapieżnikami

Skąd pochodzi wombat tasmański?

Chociaż niewiele wiadomo o dokładnym pochodzeniu tego stworzenia, uważa się, że przodkowie współczesnego wombata tasmańskiego po raz pierwszy przybyli do Australii ponad miliony lat temu – krótko po tym, jak kontynent został oddzielony od Antarktydy przez rosnący poziom morza. Te wczesne torbacze rozprzestrzeniły się po Australii i ostatecznie dotarły do Tasmanii, gdzie pozostały do dziś.

Wombat tasmański- da się lubić!

Jak widać, nadal wiele naukowcy nie wiedzą o enigmatycznym wombacie tasmańskim. Jednak dzięki ostatnim badaniom i wysiłkom badawczym wiemy teraz więcej niż kiedykolwiek wcześniej o tych fascynujących stworzeniach. Kto wie, może pewnego dnia uda nam się nawet rozwiązać zagadkę, jak doszło do ich odizolowania na wyspie Bruny!

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!