Jakie dofinansowania i ulgi podatkowe na fotowoltaikę Rzeszów można otrzymać?

Czy przerażają Cię dynamicznie rosnące ceny prądu? Chcesz obniżyć rachunki za energię elektryczną, dlatego zastanawiasz się nad tym,czy  dobrym pomysłem jest montaż paneli fotowoltaicznych? Czym jest fotowoltaika Rzeszów? Jakie dofinansowania można otrzymać na  inwestycję?  Czy możliwe jest  otrzymanie ulgi podatkowej na fotowoltaikę Rzeszów? Podpowiadamy w artykule poniżej.  

Co to jest fotowoltaika Rzeszów?

Instalacja fotowoltaiczna to zestaw urządzeń, który służy do wytworzenia prądu stałego z energii słonecznej i zamienienie go w prąd zmienny. Składa się z: paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika), zabezpieczenia przeciwnapięciowego oraz systemu montażowego. Panele fotowoltaiczne przetwarzają promienie słoneczne na prąd stały. Prąd z paneli przepływa do inwertera i zmienia prąd stały na prąd zmienny. Dostępne są trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych: sieciowy, hybrydowy oraz niezależny.

Jakie są dofinansowania do fotowoltaiki Rzeszów można otrzymać?

Inwestycję na panele fotowoltaiczne możesz sfinansować za pomocą kilku programów. Wsparcie finansowe można otrzymać w formie dotacji lub pożyczki na preferencyjnych warunkach. Do przykładowych dofinansowań należą:

Program „Mój Prąd”

Program „Mój Prąd” dotyczy finansowego wsparcia dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, magazynów energii ciepła oraz systemów zarządzania energią. Przeznaczony jest dla nowych prokonsumentów nowym systemie net-billing. Mogą korzystać z niego także konsumenci, którzy przeszli na ten system. Wniosek w ramach programu „Mój Prąd” można składać online. Należy przygotować do niego wymagane dokumenty. Wysokość dofinansowania może wynieść nawet 4 000 złotych.

Program „Czyste Powietrze”

Program Czyste Powietrze jest skierowany do osób fizycznych. Dotacja wynosi do 50% kosztów, jednak kwota dofinansowania nie może przekraczać 5 000 złotych. Dofinansowanie na fotowoltaikę Rzeszów można otrzymać na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej  o mocy od 2 kW do 10.

Regionalne do finansowania do fotowoltaiki Rzeszów

Oprócz programów rządowych dostępne są także regionalne dofinansowania do fotowoltaiki Rzeszów. Skierowane są do osób fizycznych, prawnych, wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorców. Lista dofinansowań do instalacji fotowoltaicznej jest naprawdę długa. Wciąż pojawiają się kolejne projekty wspierające odnawialne źródła energii.

Ulgi podatkowe na montaż fotowoltaiki Rzeszów

Dotacje do fotowoltaiki nie są jedną możliwością finansowania. Dodatkowo inwestorzy mogą skorzystać z  ulg podatkowych np.: termomodernizacyjnej, dla rolników na fotowoltaikę,  oraz zwolnienia od podatku od nieruchomości. Dzięki możliwości finansowania montażu paneli fotowoltaicznych opłacalność inwestycji wzrasta. Informacji na temat dotacji oraz ulg warto szukać w wyszukiwarkach dotyczących dotacji.

Montaż instalacji fotowoltaicznej umożliwia pozyskanie energii odnawialnej. Opłaca się także skorzystać z tego rozwiązania ze względu na możliwość otrzymania dofinansowań.