Jak wygląda kapibara? Jak długo żyje kapibara?

Kapibara to duży gryzoń występujący w części Ameryki Południowej. Jest to największy żyjący gryzoń na świecie, i jest blisko spokrewniony z świnkami morskimi i moko skalnymi (rock cavies). Kapibary to zwierzęta społeczne, które żyją w grupach liczących 10 lub więcej osobników. Są biegłymi pływakami i mogą nawet spać pod wodą! Jeśli myślisz o dodaniu kapibary do swojej rodziny, być może zastanawiasz się, jak długo żyją te wyjątkowe stworzenia. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć

Jak długo żyją kapibary?

W naturze kapibary żyją zazwyczaj 4-5 lat. Jednak w niewoli kapibary żyją nawet do 12 lat. Podczas gdy samce i samice kapibar często żyją razem w harmonijnych grupach, istnieje hierarchia w każdej grupie, która jest określona przez rozmiar i siłę. Największy i najsilniejszy osobnik jest zwykle samcem alfa, podczas gdy mniejsze samice znajdują się na dole porządku dziobania.

Kapibary pochodzą z Ameryki Południowej i można je znaleźć w takich krajach jak Wenezuela, Brazylia, Urugwaj, Argentyna i Kolumbia. Zamieszkują one gęste lasy w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak rzeki i jeziora. Oprócz tego, że są doskonałymi pływakami, kapibary są również dobrymi wspinaczami i mogą nawet skakać na wysokość 3 stóp w powietrzu! Te zdolne do przystosowania się zwierzęta są głównie roślinożerne, ale czasami jedzą niewielkie ilości mięsa.

Jak wyglądają kapibary?

Kapibary to gryzonie o beczkowatym kształcie i czerwonobrązowym futrze. Mają krótkie nogi, duże uszy i nie mają ogona. Dorosłe kapibary ważą 35-66 kg (77-145 funtów) i mierzą około 1 metra (3 stopy) długości od głowy do zadu. Samice są zazwyczaj większe od samców. Po urodzeniu dziecko kapibary waży zaledwie 2 kg (4 funty).

Kapibary a ludzie

Czy uważasz, że kapibara byłaby dobrym zwierzęciem domowym? Te ciekawe zwierzęta z pewnością mają wiele do zaoferowania! Są to stworzenia społeczne, które lubią spędzać czas z innymi kapibarami (a nawet ludźmi), są dobrymi pływakami, potrafią wspinać się na drzewa i są stosunkowo długowieczne jak na gryzonie. Nie wspominając o tym, że są po prostu tak cholernie urocze! Jeśli myślisz o dodaniu kapibary do swojej rodziny, upewnij się, że najpierw sprawdzisz czy masz do tego warunki – te specjalne zwierzęta mają specyficzne wymagania dotyczące opieki, które muszą być spełnione, aby dobrze się rozwijać.

Interesują Cię nietypowe zwierzęta? Sprawdź naszą listę zwierząt.

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!