Mała kapibara: uroczy gryzoń z Ameryki Południowej

Jeśli szukasz łatwego w utrzymaniu zwierzaka, który nadal jest słodki i przytulny, możesz rozważyć małą kapibarę. Pochodząca z Ameryki Południowej kapibara jest członkiem rodziny gryzoni, która jest blisko spokrewniona ze świnkami morskimi i jamnikami. Zwierzęta te są półwodne, co oznacza, że lubią spędzać czas w wodzie, ale mogą również żyć szczęśliwie na lądzie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym zwierzęciu i co trzeba zrobić, aby się nim opiekować.

Rozmiar i wygląd kapibary małej

Jak sugeruje ich nazwa, małe kapibary są mniejsze od swoich pełnowymiarowych kuzynów, ważą około 2-4 kg (4,4-8,8 funtów). Mają czerwonobrązowe futro, splecione palce i krótki ogon. Dorosłe małe kapibary zazwyczaj osiągają długość 50-60 cm (20-24 cale), przy czym samce są zazwyczaj większe niż samice. Gdy są w pełni rozwinięte, są wielkości dużego kota domowego

Średnia długość życia w niewoli wynosi 10-12 lat, chociaż dzikie zwierzęta żyją średnio tylko przez około 4-5 lat z powodu drapieżników i chorób. W naturze ich głównymi drapieżnikami są jaguary, pumy, anakondy i kajmany.

Dieta i mieszkanie

Małe kapibary są roślinożercami, których dieta składa się głównie z traw i roślin wodnych. W niewoli mogą być karmione dietą z siana, świeżych warzyw i granulatu specjalnie zaprojektowanego dla gryzoni. Powinny mieć zawsze dostęp do świeżej wody

Zwierzęta te są stworzeniami społecznymi, które najlepiej radzą sobie trzymane w parach lub małych grupach. Pojedyncze zwierzę prawdopodobnie popadnie w depresję i może przestać jeść. Trzymane jako zwierzęta domowe małe kapibary powinny mieć dostęp do pomieszczenia o wymiarach co najmniej 4 m x 2 m z bezpiecznym dachem uniemożliwiającym ucieczkę. W pomieszczeniu powinny znajdować się również kryjówki, takie jak tunele lub skrzynki, do których zwierzę może się schronić, gdy czuje się przytłoczone lub zestresowane

Pomieszczenia mogą być umieszczone w pomieszczeniach lub na zewnątrz, ale powinny być zlokalizowane w zacienionym miejscu, aby chronić zwierzę przed ciepłem słonecznym. Małe kapibary lubią się kąpać, dlatego w ich pomieszczeniach powinien znajdować się basenik lub brodzik wypełniony świeżą wodą, w którym mogą się pluskać.

Czy kapibara mała jest dla Ciebie?

Jeśli szukasz niezwykłego i niedużego zwierzęcia domowego, mała kapibara może być dla Ciebie odpowiednia. Te towarzyskie gryzonie są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, ale wymagają przestronnego pomieszczenia i dużej ilości świeżej roślinności, aby pozostać zdrowymi i szczęśliwymi. Ze swoimi słodkimi twarzami i milutkimi ciałami małe kapibary są wspaniałymi towarzyszami dla tych, którzy są gotowi zapewnić im opiekę, której potrzebują.

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!