Udrażnianie rur i niwelowanie zatorów
Udrażnianie rur i ich przepychanie w sytuacjach awaryjnych to temat znany i opisywany niejednokrotnie. Nie każdy jednak wie, że metod udrażniania jest wiele i w zależności od zaistniałej sytuacji można wybrać odpowiednia metodę, która zastosujemy do wykonania przepychania zatoru w rurach i jego skutecznego udrożnienia. Problem związany z zatorami w rurach nie jest wcale taki rzadki. Praktycznie każdemu w większym lub mniejszym stopniu przydarzy się taki zator albo np. w kuchni, kiedy do odpływu zlewu wpadają resztki jedzenia, albo w łazience, gdy wanna, umywalka lub brodzik, nie radzi sobie z odprowadzaniem wody. W takich sytuacjach można próbować radzić sobie samodzielnie lub wezwać do pomocy hydraulika.
W Warszawie możemy zadzwonić po pogotowie hydrauliczne takie jak https://przepychanierurwarszawa.pl które oferuje usługi udrażniania rur 24h i 7 dni w tygodniu, więc nawet w niespodziewanych momencie w nocy, możemy liczyć na pomoc doświadczonych fachowców.
Spis Treści
Jak rozpoznać zator w rurach?
Istnieje kilka symptomów na podstawie których można wywnioskować, że z naszym odpływem dzieje się coś niedobrego. Do takich standardowych oznak możemy zaliczyć np.:
- bulgotanie wody
- tworzenie pęcherzyków powietrza na odpływie
- powolne uchodzenie wody do rur
- brzydki zapach z odpływu
Jeśli stwierdzimy występowanie któregokolwiek z tych objawów lub kilku naraz, powinniśmy sprawdzić, czy nie występuje problem związany z zatorem. W odpływach zlewów kuchennych, jak już wspomniano, dostają się resztki jedzenia, tłuszcze, kawałki produktów sypkich i lepkich, detergenty. Natomiast w łazience mogą być to włosy, tłuszcz, kawałki mydła i inne elementy, które razem po pewnym czasie mogą osadzać się na ściankach rur i tworzyć zatory.
Jak udrożnić rury?
Z awarią w postaci zatory i nie schodzącej wody w odpływie, często próbujemy radzić sobie samodzielnie, W sytuacjach nieskomplikowanych pomóc mogą domowe środki udrażniające, na które jednak także powinniśmy uważać z kilku powodów. Po pierwsze są to często środki żrące, więc mogą powodować poparzenia skóry, dlatego wszelkiego typu prace z takimi preparatami powinniśmy wykonywać w gumowych rękawiczkach, aby zabezpieczyć ręce. Poza tym wsypując lub wlewając taki preparat do odpływu, zwłaszcza, gdy wcześniej np. wlaliśmy gorącą wodę, może spowodować silną reakcję w odpływie, powodującą nawet wyrzucanie kawałków w górę wraz z obłokami toksycznej pary. Należy więc robić to niezwykle ostrożnie, nie nachylać się nad odpływem i uważać na oczy i skórę.
Kolejną sprawą związaną z domowymi metodami przepychania rur, jest kwestia ich skuteczności. W prostych sytuacjach, preparaty mogą skutkować, czasem jednak zator może być na tyle duży, że na nic zda się wlewanie lub wsypywanie takiego preparatu do odpływu. W skrajnych sytuacjach może to nawet zadziałać na odwrót niż byśmy sobie tego życzyli, czyli może dojść do większego zwapnienia i zatkania rury . Co zatem robić w takiej sytuacji? Najlepiej skontaktować się wówczas z doświadczonym hydraulikiem i zdać się na jego wiedzę i doświadczenie.
Metody udrażniania i przepychania rur
Do podstawowych metod udrażniania rur należy sprężyna. Większość firm zajmujących się przepychaniem i likwidowaniem zatorów stosuje sprężynę w standardowych przypadkach. Może być to sprężyna mechaniczna lub elektryczna. Inną nowoczesną i coraz częściej stosowaną metodą jest WUKO, czyli ciśnieniowe przepychanie rur. Nie zawsze oczywiście ta metoda ma zastosowanie. O jej wyborze decyduje w danym przypadku fachowiec, który musi mieć na względzie stan rur i bezpieczeństwo zastosowania tej metody do istniejącej instalacji kanalizacyjnej.