Sposoby na czyszczenie mebli welurowych

Jeśli sofy i fotele z weluru mają pięknie się prezentować, zachwycać wysokimi walorami estetycznymi, to trzeba odpowiednio o nie dbać. Obicia welurowe są miękkie, niezwykle przyjemne w dotyku, bardzo efektowne. Welurowe meble tapicerowane to idealne rozwiązanie do stylowych wnętrz, wyglądają bardzo elegancko. Jeśli komuś zależy na wprowadzeniu nutki luksusu do pomieszczeń, to warto po nie sięgać. Trzeba jednak pamiętać o ich prawidłowym czyszczeniu, jeśli mają być praktyczną dekoracją przez długi czas.

O czym należy pamiętać w przypadku mebli obitych welurem?



Tapicerowane meble welurowe mogą prezentować się nienagannie przez wiele lat, jeśli będzie się właściwie o nie dbać, Wymaga to stosowania odpowiednich środków pielęgnacyjnych. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia i konserwacji elementów wykonanych z weluru. Istotne jest to, aby zawsze stosować takie środki zgodnie z zaleceniami producenta, w przeciwnym razie można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego i nawet przyczynić się do zniszczenia materiału. Bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej pozbyć się zabrudzeń z mebla obitego welurem, aby nie wniknęły one do głębszych warstw i stały się jeszcze trudniejsze do usunięcia. Nawet jeśli nie ma widocznych zaplamień, to powinno się regularnie prać ręcznie całe obicie, aby prezentowało się nieskazitelnie. Meble welurowe wymagają często odkurzania, warto robić to nawet codziennie, raz w tygodniu to minimum. Pozwoli to uniknąć zadrapań i zarysowań. Istotne jest to, aby ustawić moc odkurzacza na najniższym poziomie. Jeśli meble welurowe mają pięknie się prezentować, trzeba je regularnie szczotkować, zaleca się to robić raz w tygodniu.

Czym czyścić tapicerowane meble welurowe?



Jeśli na meblach obitych welurem pojawią się zabrudzenia, to można spróbować pozbyć się ich miękką ścierką zwilżoną w ciepłej wodzie. Ścierka powinna być tylko lekko wilgotna, należy unikać kontaktu dużej ilości wody z welurem, bo zwiększa to ryzyko rozwoju pleśni i pojawienia się zapachu stęchlizny. Można też użyć wody z delikatnym detergentem, wystarczy dodać do niej zaledwie kilka kropel płynu do mycia naczyń. Jeśli jednak nie przynosi to pożądanego efektu, to można spróbować wymieszać energicznie wodę z detergentem i nałożyć powstałą pianę na zabrudzone miejsce na pół godziny. Godną polecenia metodą w przypadku obicia welurowego jest sporządzenie roztworu z wody z odrobiną denaturatu lub amoniaku. Wystarczy zaledwie łyżeczka na litr wody. Po zwilżeniu ścierki w powstałym preparacie należy przejść do delikatnego pocierania nią zabrudzonej powierzchni.

Technika usuwania plam także ma znaczenie, nie wolno rozcierać zabrudzeń na boki. Powinno się zacząć od ich brzegów, stopniowo kierując się do środka plamy. W przeciwnym razie brud może objąć jeszcze większą powierzchnię tapicerki. Jeśli czyszczone miejsce odbiega mocno wyglądem od pozostałej części tapicerki, to powinno się wyprać ją w całości ręcznie, aby wyrównać koloryt. Niezwykle istotne jest to, aby meble obite welurem czyścić z włosem, czyli zgodnie z kierunkiem układania się włosów, co służy ich wygładzeniu. Na koniec trzeba dokładnie wysuszyć tapicerkę, można użyć w tym celu zwykłej suszarki do włosów. Następnym krokiem będzie wyczesanie weluru za pomocą miękkiej szczotki.