Czym jest i gdzie stosuje się ładowarkę kołową?

Branża budowlana zwykle korzysta z różnego rodzaju sprzętu, bez którego wykonywanie konkretnych prac byłoby niemożliwe. Podstawowym sprzętem okazuje się więc ładowarka kołowa, która zapewnia nie tylko ogromną wydajność, ale także i bezpieczeństwo podczas pracy. Jednak czym dokładnie charakteryzuje się ładowarka kołowa i jakie jest jej zastosowanie?

Ładowarka kołowa- charakterystyka

Ładowarka kołowa to sprzęt, bez którego branża budowlana praktycznie nie wyobraża sobie swojej codziennej pracy. Jest to nic innego jak podtyp ładowarek łyżkowych. Ładowarka kołowa charakteryzuje się tym, że zwykle jej podstawę stanowi ciągnik kołowy, a dopiero na nim zamocowana jest odpowiednia łyżka. Ze względu na sposób budowy ładowarek kołowych, można podzielić je na:

  • ładowarki kołowe nieprzegubowe- ten typ ładowarek kołowych wyróżnia się przede wszystkim jednoczęściowym podwoziem, a także skrętnymi kołami.
  • ładowarki kołowe przegubowe- z kolei ten typ ładowarek kołowych charakteryzuje się dwuczęściowym podwoziem, które połączone jest przegubem. Tego typu sprzęt jest z reguły najczęściej wykorzystywany.

Ładowarki kołowe również można podzielić ze względu na to, jakie jest ich przeznaczenie oraz miejsce pracy. W tym wypadku można wyróżnić:

  • ładowarki kołowe naziemne
  • ładowarki kołowe kopalniane

Ładowarka kołowa- gdzie się ją wykorzystuje?

Ładowarka kołowa jest prawdziwie wszechstronnym sprzętem, z tego też względu można spotkać się z tym, że wykorzystuje ją wiele branż. Niemniej jednak to właśnie w branży budowlanej spełnia ona jedną z najważniejszych ról. Zwykle ładowarka kołowa okazuje się niezbędna w przypadku przeprowadzania robót naziemnych. Wówczas na łyżkę może być załadowany urobek, a następnie w prosty sposób można przetransportować go na niedużą odległość. Ładowarka kołowa nie służy generalnie do przewożenia ziemi, gruzu czy innych materiałów, jednak poradzi sobie z ich przetransportowaniem na niewielkie odległości. Co więcej ładowarka kołowa może być również wykorzystywana do odspajania niezamarzniętych gruntów. Warto podkreślić fakt, że każda ładowarka kołowa jest maszyną niezwykle wydajną, a na łyżkę jednorazowo można nabrać naprawdę pokaźną objętość danego materiału. Ładowarka kołowa jest przeznaczona do pracy niezwykle szybkiej i sprawnej, jednak bardzo dużo zależy od sposobu, w jaki obchodzi się z nią sam operator. To właśnie on pracuje na ładowarce kołowej i zarządza jej pracą. Warto zaznaczyć, że do jej obsługi niezbędne są specjalne uprawnienia, a także badania psychotechniczne.