Ciekawostki o ogrodach

Ogrody kojarzą się na najczęściej ze dokładnie zaplanowanymi zaplanowanymi przestrzeniami, pomysłowo przycinanymi drzewami i krzewami pośród kwiecistych grządek. Wszystko spoglądające z góry nad wypielęgnowanym trawnikiem . Rzeczywiście tak wyglądają klasyczne ogrody barokowe, wywodzące się nie z częsci Francji, ale Italii, a konkretnie okolicy pałaców i zamków dożów. Pielęgnacja ich wymaga dużego nakładu pracy, a często i kosztów. w XVIII wieku zaczęto odchodzić od geometrycznych form i sztuczności barokowych ogrodów francuskich, zastępując je ogrodami naturalnymi, w nomenklaturze określanymi angielskimi. Moda na ogrody naturalne rozwinęła się nie tylko na dużych przestrzeniach przypałacowych terenów parków, ale zawitała też do przydomowych, nawet tych najmniejszych.

Ogrody naturalne – ingerencja kontrolowana

odjęcie decyzji o kupnie własnego skrawka gruntu najczęściej kierowana jest chęcią relaksu od hałasu i codziennego pędu. Niestety raczkujący ogrodnicy chcący mieć zieleń jak z katalogów, często robią pomyłki, karczując to, co kupili i sadząc od początku. Brak wiedzy, nietrafiony wybór krzewów do miejsca i likwidacja dzikich mieszkańców terenu, zarówno roślinnych jak i zwierząt, potrafi się mocno zemścić. gwałtownie okazuje się, że zamiast wymarzonego, zielonego kącika ogród okazuje się miejscem ciężkiej pracy, która przynosi słabe efekty lub nie przynosi ich w ogóle. lekiem są ogrody naturalistyczne. Podejście z troską i szacunkiem do już istniejącej zieleni i harmonijne wejście w istniejącą bioróżnorodność przynosi bardzo dużo zyski. Przede wszystkim oszczędzi stresów i zbędnego pracy. W nasadzeniach naturalistycznych nie ma chwastów, zatem odpada przymus usuwania ich. Każdy roślinny gość za płotu jest mile widziany. wolno rosnące też jest przecież piękne. zabiegi pielęgnacyjne ogranicza się do przycinania bujnie rozsnącej się zieleni roślinności tak, żeby pozostawić miejsce do wypoczynku, zabawy dla najmłodszych, czy woliery dla domowych psów i kotów.

Pożyteczny gąszcz

Ogród naturalny to nie tylko minimum pracy i raj dla jego dzikich mieszkańców . Jest miły przyrodzie, daje orzeźwienie, jakiego nie zapewniają uregulowane rabaty i wystrzyżone gazony. Naturalnie magazynuje też wodę i ochrania pszczoły i innych dzikich zapylaczy. Nie oznacza jednak niekontrolowanej niekontrolowanego dzikości rozrostu. W wydaniu W wersji naturalistycznym naturalnej można prowadzić ogród jadalny, łącząc funkcję rolę ozdobną |dekoracyjną| z użytkową pożyteczną. Wiele roślin znanych ze swoich właściwości dekoracyjnych można też jeść – jak popularne stokrotki. Z kolei rośliny pnące osłaniające ściany elewacje mogą dawać zdrowe owoce. Najbardziej znanym przykładem są tu winogrona, ale także aktinidie. Możliwości jest bardzo dużo, zależnych od rodzaju ziemi, położenia i kreatywności właściciela zielonego działki. Kolejnym stopniem zaawansowania wiedzy ogrodniczej, miłej naturze jest permakultura. Wbrew pozorom założenie ogrodu permakulturowego nie wymaga nakładu pracy większego niż przy tradycyjnych działkach, natomiast zyski z posiadania go są nie do nieocenione.

Permakulturowe love

Co chowa się pod tajemniczym nazwą permakultura? mówiąc wprost – to powrót do korzeni. Dosłownie. We współczesnych nasadzeniach często rosną blisko siebie rośliny z różnych rejonów świata, o skrajnie bardzo różnych wymaganiach. właściciele ogrodów tworzą dla każdej z nich odrębne nisze , żeby były w stanie funkcjonować w swoim sąsiedztwie. W permakulturze takie sytuacje są wykluczone. Tu, zamiast łamać prawa przyrodę, toczyć z nimi ciągłą wojnę, chroniąc, zasłaniając przed zimnem rodzaje, które go nie wytrzymują, zmieniając pH gleby tak, żeby hodować daną roślinę spełniającą wymagania estetyczne ogrodnika, z naturą się współpracuje. Ogród permakulturowy permakultura to nic innego, jak ekologicznauprawa długoterminowa, gdzie prowadzący pozwala na wykształcenie się naturalnego ekosystemu. Ponadto nic się w takiej przestrzeni nie marnuje. Odpadki roślinne są kompostowane, a gotowy produkt służy za odżywkę do roślin. Woda ściekająca z wyżej położonych nasadzeń nawilża rośliny rosnące niżej. Ziemia porośnięta gatunkami zadarniającymi magazynuje wodę i zwraca ją w postaci rosy i pary. Permakultura, to mówiąc językiem nowoczesnym, interaktywny system, w którym znajdują się gatunki z danej strefy klimatu, zasilane naturalnym obiegiem wody i pierwiastków. Do stworzenia ewentualnych rabat, czy zbiorników małej retencji, używa się znalezione w pobliżu w okolicy naturalnych materiałów,kamieni, gałęzi

Ogrody naturalne dają odpoczynek swoim opiekunom, bo przecież nie właścicielom,ogrodnikiem – o czym wie każdy w zgodzie z przyrodą żyjący. Jednocześnie stanowią enklawy dzikiej, lub niemal dzikiej przyrody, niszczy ziemia łaknie tak bardzo. Maksimum korzyści przy minimalnym nakładów. Czego chcieć więcej?