Jak pomagać potrzebującym? Poznaj sposoby niesienia pomocy!

Jak pomagać potrzebującym? Poznaj sposoby niesienia pomocy!

Chcesz realnie pomagać potrzebującym? Zastanawiasz się, co możesz zrobić dla innych? Postaw na organizacje charytatywne – takie jak fundacja pomocy dzieciom Rycerze i Księżniczki! Dowiedz się, jak możesz pomagać organizacjom pożytku publicznego – i ich podopiecznym.

Wolontariat

Wolontariat to najbardziej bezpośrednia forma pomocy potrzebującym. Poświęcasz swój czas i umiejętności, by zapewnić wsparcie innym. Jak zostać wolontariuszem? Jeśli jesteś osobą pełnoletnią – wystarczy, że zgłosisz się do wybranej organizacji, takiej jak np. fundacja dla chorych dzieciRiK. Jeśli nie masz jeszcze ukończonych 18 lat, potrzebna Ci będzie pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

Szukając wolontariatu kieruj się swoimi predyspozycjami. Jeśli jesteś osobą otwartą i komunikatywną, możesz zdecydować się np. na pomaganie przy organizacji eventów charytatywnych. Jeśli masz dobry kontakt z dziećmi – możesz zastanowić się nad wolontariatem polegającym na bezpośredniej pracy z najmłodszymi.

Wsparcie finansowe

Nie każdy ma możliwość, by pomagać bezpośrednio, pracując jako wolontariusz. Jeśli zaliczasz się do tej grupy nadal możesz nieść wsparcie – przede wszystkim zapewniając organizacji charytatywnej pomoc finansową. Jak możesz wspierać fundacje?

  • poprzez przelewy na ich konta lub subkonta konkretnych podopiecznych,
  • przekazując 1% podatku na fundację – jeśli jest ona OPP – bądź na konkretnego jej podopiecznego,
  • tworząc prywatne zbiórki internetowe na rzecz potrzebujących,
  • biorąc udział w aukcjach charytatywnych, organizowanych przez fundacje.

Jaki widać, sposobów pomocy finansowej jest kilka – najlepiej sprawdzić na stronie danej organizacji charytatywnej, jakie metody pomocy są przez nią akceptowane i wybrać naszym zdaniem najodpowiedniejszy.

Inne formy pomocy

Praktycznie każda organizacja charytatywna jest otwarta na różnorodne formy wsparcia – nie tylko wolontariat i pomoc finansową. Masz smykałkę do rękodzieła? Możesz zaproponować swoje wyroby fundacji – by wykorzystała je np. na licytacjach charytatywnych. Masz inny pomysł na pomoc? Skontaktuj się z wybraną fundacją – Twoja inicjatywa z pewnością zostanie doceniona!

Do pomocy potrzebującym mogą angażować się też przedsiębiorstwa. Przykładowo, fundacja dla chorych dzieci Rycerze i Księżniczki oferuje szereg propozycji dla firm. Przedsiębiorstwa, które chcą wspierać tę organizację charytatywną, mogą zostać partnerami fundacji albo zorganizować tzw. wolontariat pracowniczy, polegający np. na przeprowadzeniu zbiórki czy licytacji w firmie.