Właściwa pielęgnacja basenu jesienią i zimą

Właściwa pielęgnacja basenu jesienią i zimą

Kiedy jesień zwiastuje zimę niskimi temperaturami, opadającymi liśćmi i deszczową pogodą, sezon basenowy dobiega końca. Ale jedno jest pewne: następny sezon basenowy na pewno nadejdzie, dlatego należy go utrzymywać w dobrej kondycji. W dalszym tekście dowiesz się wszystkie o tym jak właściwa pielęgnacja basenu jesienią i zimą powinna wyglądać. 

Dlaczego konserwacja basenu jest ważna jesienią i zimą?

Utrzymanie własnego basenu w miesiącach jesienno-zimowych jest szczególnie istotne, ponieważ basen i woda nie są już używane. Pomocnicy w sprzątaniu – jak odkurzacz basenowy – nie są więc już wykorzystywani ze względu na oszczędność i efektywność energetyczną.
Ponadto basen musi być również chroniony przed wszelkimi uszkodzeniami, które mogą wystąpić w zimie. Przede wszystkim dotyczy to szkód spowodowanych mrozem i potencjalnego zanieczyszczenia wody. Dobra wiadomość: jeśli przygotuje się dobrze basen na zimowanie, o wiele przyjemniejsze i mniej pracochłonne będzie uruchomienie go wiosną.

Czynniki ważne dla prawidłowego utrzymania basenu jesienią i zimą

To, ile wysiłku wymaga utrzymanie basenu w zimnych miesiącach, zależy przede wszystkim od bezpośredniego otoczenia. Jednak w każdym przypadku należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Czy woda powinna pozostać w basenie?
Pytanie, o które spierają się również eksperci. Jeśli woda zostanie wypuszczona, można zapobiec jej zanieczyszczeniu. Jednak woda chroni również fundament, co z kolei zapobiega uszkodzeniom przez mróz, innym wpływom atmosferycznym i zabrudzeniu dna. W zasadzie jest prawdopodobnie więcej zalet, które przemawiają za pozostaniem wody  niemniej jednak poziom wody można zdecydowanie obniżyć.
Jedno musi być jasne: jeśli woda ma pozostać w basenie, musi być przygotowana na zmiany klimatyczne i warunki. Ściany basenu również muszą być zabezpieczone, w przeciwnym razie mogą zostać uszkodzone przez zamarzniętą wodę.

Czy basen powinien być podgrzewany?
Jeśli basen ma być użytkowany również zimą, to teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby go podgrzać w niskich temperaturach i tym samym uczynić go użytecznym. Jeśli jednak basen nie będzie używany zimą, należy logicznie unikać ogrzewania, a wbudowane ogrzewanie musi być również odporne na zimę, ponieważ w przeciwnym razie rury mogą pęknąć.

Zakryj basen – na co uważać?
Prawdopodobnie najważniejszą czynnością podczas konserwacji jesienią i zimą jest przykrycie basenu. Należy przy tym upewnić się, że osłona nie przepuszcza światła, ponieważ sprzyja to tworzeniu się glonów. Z osłony należy również usunąć śnieg i duże masy wody. Odpowiednie do tego są plandeki basenowe, ale także – jako droższe rozwiązanie – hale basenowe przesuwne. Plandeki mocowane są na zewnątrz i leżą na powierzchni wody. Jako tańsze rozwiązanie zwykle nadal spełniają swoje zadanie.

Należy przygotować pompy i przewody
Podczas hibernacji basenu ważne jest, aby wszystkie rury były oczyszczone z wody – i aby tak pozostały. Najlepiej byłoby najpierw wypłukać wodę w basenie z rur i pomp, a następnie dodać środek przeciw zamarzaniu. Na koniec należy je zamknąć gumowym korkiem.

Wniosek
Utrzymanie basenu ma również duże znaczenie jesienią i zimą. Zapewnia to brak uszkodzeń basenu – lub rur i pomp – oraz brak zanieczyszczenia wody. Ponadto basen można naprawić wiosną niewielkim wysiłkiem dzięki konserwacji. 

Teraz już wiesz na czym na czym polega właściwa pielęgnacja basenu jesienią i zimą. Trzymaj się!