Uprawa w szklarni – świeże rośliny i warzywa przez cały rok

Uprawa w szklarni

Szklarnia w ogrodzie jest idealna do samodzielnej uprawy warzyw. Dobrze posadzone świeże warzywa można zbierać przez cały rok. Jeśli chodzi o sadzenie, zależy to również od rodzaju szklarni, ponieważ nie we wszystkich szklarniach można sadzić według tej samej zasady. W tym tekście dowiesz się na czym polega uprawa w szklarni ogrodowej.

 

Zbieraj świeże warzywa przez cały rok – uprawa w szklarni

Nieogrzewany mały domek foliowy najlepiej nadaje się do ochrony przed mrozem wrażliwych roślin. Model ten można również wykorzystać do uprawy sadzonek. Do uprawy różnych rodzajów warzyw wymagana jest całoroczna szklarnia. Jeśli szklarnia w ogrodzie ma być optymalnie wykorzystana, warto zainwestować w system ogrzewania. Grzejnik szklarniowy zapewnia stałą ciepłą temperaturę. Szklarnię można wyposażyć w stoły i półki dla optymalnego wykorzystania przestrzeni. Są idealne do umieszczania skrzynek nasiennych lub do uprawy roślin. Ponadto półki w szklarni można również wykorzystać jako miejsce do przechowywania lub letnią przestrzeń dla roślin domowych. Zaletą półek szklarniowych jest to, że w górnej części można uprawiać rośliny, a poniżej rosną różne rodzaje warzyw. W przypadku półek i stołów do szklarni należy zwrócić uwagę na jakość, ponieważ meble są często narażone na intensywne użytkowanie. Stoły i półki szklarniowe są zwykle wykonane ze szczególnie stabilnych materiałów, takich jak ocynkowane kraty stalowe i solidne aluminiowe ramy. Stalowe kratki zapewniają dobrą cyrkulację ciepła i zapewniają wysoką przepuszczalność światła. Lokalizacja szklarni ogrodowej powinna być tak dobrana, aby rośliny i warzywa otrzymywały wystarczającą ilość światła słonecznego o każdej porze roku.

 

Uprawa we własnej szklarni ogrodowej

Szklarnię nieogrzewaną (chłodnię) najlepiej umieścić w kierunku północ-południe, podczas gdy szklarnię ogrzewaną ustawia się w kierunku wschód-zachód. Cena za szklarnię zależy od jej wielkości i jakości. Jeśli do szklarni wymagany jest fundament, należy spodziewać się dodatkowych kosztów. Aby koszty zakupu szklarni ogrodowej nie obciążały nadmiernie własnego budżetu, należy z góry określić, jakie funkcje ma spełniać szklarnia. 

Szklarnia w ogrodzie może być używana przez cały rok i nagrzewa się zaledwie kilkoma promieniami słońca. Uzyskane ciepło jest magazynowane, aby ciepłolubne rośliny i warzywa znalazły w szklarni idealny klimat nawet w chłodniejsze miesiące. Jednak do całorocznego użytku w szklarni konieczne jest wsparcie z dodatkowego źródła ciepła, takiego jak grzejnik z zimną ramą.

Teraz już wiesz, że uprawa w  szklarni ogrodowej to nic trudnego. Powodzenia!