Jak wyglądają formalności przy sprzedaży auta?
Spis Treści
Jak wyglądają formalności przy sprzedaży auta?
Sprzedaż używanego samochodu wiąże się z konkretnymi formalnościami. Dopilnować ich musi nie tylko nowy właściciel, ale też sprzedający, a zaniedbania w tym względzie mogą się wiązać z karami administracyjnymi. O czym więc należy pamiętać?
Podpisanie umowy
Sprzedaż samochodu zawsze potwierdzana jest umową. W przypadku samochodu używanego to najczęściej standardowa umowa kupna-sprzedaży – podpisuje się ją zarówno z osobami prywatnymi, jak przy oddawaniu samochodu do skupautzagotowke.net/.
Wzór umowy można pobrać z internetu albo zlecić jej przygotowanie prawnikowi. W umowie powinny się znaleźć dane osobowe sprzedającego i kupującego, dane dotyczące pojazdu, cena oraz data transakcji. Wraz z umową sprzedający przekazuje nowemu właścicielowi wszystkie dokumenty pojazdu oraz komplet kluczyków.
Powiadomienie urzędu
O sprzedaży samochodu należy poinformować wydział komunikacji. Kierowca ma na to 30 dni, licząc od dnia podpisania umowy. Zawiadomienie można złożyć osobiście albo przez internet, korzystając z profilu zaufanego. Podczas osobistego zgłaszania zbycia samochodu należy mieć przy sobie umowę kupna-sprzedaży, dokument potwierdzający tożsamość oraz wypełniony formularz zbycia pojazdu.
Podatki
Podatek od czynności cywilnoprawnych, w wysokości 2 procent od ceny pojazdu, płaci kupujący. Zwolnione z tego podatku są osoby kupujące samochód od firmy, nabywcy aut o wartości poniżej 1000 zł oraz gdy doszło do darowizny pomiędzy bliskimi krewnymi. Sprzedający ma obowiązek zapłacić podatek wtedy, gdy sprzedaż auta nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu.
Odzyskanie składki OC
Składka OC przechodzi na nowego właściciela, chyba że zdecyduje się on na wypowiedzenie polisy. Skupy takie jak https://skupautzagotowke.net/skup-aut/strzelce-opolskie/ zwykle nie robią z tym problemu i wystawiają dokument poświadczający zrzeczenie się OC, z osobami prywatnymi bywa różnie – jeśli przejęcie OC będzie oznaczać niższą składkę, nabywca prawdopodobnie będzie chciał kontynuować umowę.
Niezależnie od decyzji, kierowca i tak ma obowiązek zgłosić sprzedaż samochodu do swojego ubezpieczyciela, a w przypadku wypowiedzenia polisy ma on prawo ubiegać się od zwrot niewykorzystanej składki.