Naturalny nawóz

Naturalny nawóz – jak mieć go za darmo?

Zielone sadzonki z żywopłotów i trawników, zwiędłe kwiaty, martwe gałęzie i suche liście: w przydomowym ogrodzie przez cały rok powstaje dużo zielonych odpadów. Często trafiają do kosza na odpady organiczne lub do miejskiego punktu zbiórki, a można stworzyć z nich naturalny nawóz – wiesz jak?

Kompost bogaty w składniki odżywcze

Rozdrobniony materiał bardzo łatwo przekształca się w kompost bogaty w składniki odżywcze. Z
Jest to cenna biomasa, którą można przekształcić w kompost bogaty w składniki odżywcze przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Jeśli zwrócisz uwagę na kilka podstawowych rzeczy, możesz w przyszłości obejść się nawet bez kupowania nawozów.

Domowy nawóz naturalny

Kompost z trawnika i zielonych sadzonek z ogrodu można łatwo uzyskać samodzielnie. 

Co należy do kompostu, a co nie?
Zdecydowana zaleta domowego kompostu: właściciel ogrodu dokładnie wie, co w nim jest i że jest organiczny. Pod warunkiem przestrzegania kilku prostych zasad: Prawie wszystko, co powstaje w ogrodzie, a także organiczne odpady kuchenne, takie jak skórki warzyw, można wrzucić. Mięso i resztki jedzenia, a także tłuszcze i produkty mleczne są tematem tabu. Nawet całoroczne dzikie zioła, zwłaszcza ich korzenie i nasiona, nie mają miejsca w kompoście. „Jeśli starannie sortujesz podczas napełniania, z czasem otrzymasz wysokiej jakości naturalny nawóz” – mówi ekspert firmy Stihl Jens Gärtner.

Siekaczem do kompostu

Siekacz zamienia zielone odpady, liście i gałęzie na małe sekcje, które nadają się do kompostowania. 
Kolejne zalecenie zapewniające szybki sukces: kompost powinien być zawsze wilgotny i chroniony przed wiatrem – na przykład obok ogrodzenia lub ściany szopy ogrodowej. Zapewnia to stałą temperaturę. Z drugiej strony w niższych temperaturach proces kompostowania zwalnia. Mając trochę gotowego kompostu umożliwiającego kolonizację bakterii oraz przyspieszacz kompostu, taki jak mieszanina dziesięciu litrów ciepłej wody, kilograma cukru i dziesięciu gramów drożdży, na początku możesz przyspieszyć pracę.

Liści, zielonych sadzonek itp. Nie trzeba wyrzucać do pojemnika na odpady organiczne. Z własną pryzmą kompostu staje się cennym nawozem dla nowego wzrostu.

Ogród produkuje własny nawóz

Kompost zyskuje również na jakości dzięki różnorodnym materiałom. W rezultacie mikroorganizmy znajdują pożywienie w szerokim zakresie, a materiał jest bardziej przewiewny i można go łatwiej rozłożyć. Dlatego też Expert Jens Gärtner zaleca nie tylko wyrzucanie posiekanego materiału do kosza na odpady organiczne, ale także jego aktywne wykorzystanie – na kompost, a także jako warstwę ściółki na rabatach kwiatowych jesienią. Materiał można szybko i skutecznie rozdrabniać za pomocą niszczarek kombinowanych, które mogą przetwarzać zarówno miękkie, jak i twarde, zdrewniałe składniki roślinne.

Właściciele ogrodów mogą dowiedzieć się, które urządzenie jest odpowiednie dla ich potrzeb w specjalistycznych sklepach. Adresy można znaleźć na przykład na www.stihl.de. Ważna wskazówka dla początkujących, którzy po raz pierwszy obsługują sieczkarnię: bezpieczeństwo jest najważniejsze. Noszenie rękawic ochronnych, okularów ochronnych i ochronników słuchu powinno być oczywistością.

Przeczytaj również: Jakie warzywa można uprawiać zimą