Skup kamienic – opłacalna inwestycja

Skup kamienic – opłacalna inwestycja

Sprzedaż nieruchomości zazwyczaj wiąże się z różnego rodzaju problemami. Dzisiejszy rynek nieruchomości stawia przede wszystkim na zmodernizowane apartamentowce i podmiejskie domy jedno- lub dwukondygnacyjne. Jednakże wśród ludzi poszukujących siedziby wciąż można znaleźć fanów przedwojennych budynków. Właśnie dlatego wielu właścicieli decyduje się na krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto skusić się na remont przed skupem kamienic?

W wyniku różnego rodzaju utrudnień związanych ze skupem kamienic dużo osób głowi się nad tym, jak pomyślnie przeprowadzić etap sprzedaży. Problem ze zbyciem budynku często bywa skutkiem jego złej kondycji. Niektórzy decydują się je zmodernizować, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych nabywców. Takie działanie potrafi mocno podwyższyć wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. A jednak remont generalny przed skupem kamienicy to niełatwy proces, który potrafi być sporym utrapieniem. Sypiące się tynki, kocioł grzewczy, okablowanie starego typu czy nawracająca pleśń – to tylko część przestarzałych rozwiązań, które należałoby wymienić. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem kosztów własnych na które nie każdy jest gotowy. Nic dziwnego, że część osób odrzuca ten pomysł i próbuje sprzedać budynek. Lecz o udanym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic – własność prywatna a zabytek

Dodatkowo wyjątkowo archaiczne kamienice bywają pod nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, przed zajęciem się skupem kamienicy należy dodatkowo starać się o pozwolenie na zamierzoną sprzedaż czy modernizację.

W niektórych przypadkach lokale mieszkalne są przez kogoś wynajmowane. Taka sytuacja dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Zbycie tego typu lokum wymaga oprócz tego podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością należy posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Eksperci od skupu kamienic

Samodzielna próba doprowadzenia do skupu kamienic może być dużym obciążeniem dla wielu osób. W tym celu przed wystawieniem ogłoszenia najlepiej skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości handlowej nieruchomości.
Zawodowcy w dziedzinie skupu kamienic są w stanie usprawnić proces realizacji. Wyspecjalizowani pracownicy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem potrafią zaprezentować wszystkie atuty kamienic, nawet te niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dostarczają także pomoc w zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych związanych z handlem nieruchomością oraz zawiłej biurokracji przy handlu nieruchomością, jaką jest kamienica. Na domiar tego, jeśli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla pozostałych kupców na rynku.