Dlaczego palenie ekogroszkiem się opłaca? To troska o środowisko i własny budżet

Dobre piece na ekogroszek mogą pozytywnie wpływać zarówno na środowisko, jak i finanse ich właścicieli. W dobie powszechnego problemu ze smogiem, który negatywnie wpływa na zdrowie, wiele osób decyduje się na bardziej ekologiczne rozwiązania. Część z nich jest też korzystna finansowo i niezwykle wydajna. Właśnie tak działa także prawidłowe spalanie ekogroszku, który może nawet opłacać się o wiele bardziej od innych, przyjaznych środowisku paliw, takich jak energia elektryczna czy gaz

Warunkiem jest jednak wybór produktu wysokiej jakości oraz optymalne ustawienie pieca na ekogroszek. Jedynie połączenie tych dwóch kwestii przyniesie wzrost efektywności spalania, a co za tym idzie – mniej szkodliwych substancji wypuszczanych do środowiska. 

Piec na ekogroszek to inwestycja w świeże powietrze i własne oszczędności

Piec na ekogroszek kilkoma jasnymi sygnałami pokazuje, gdy spalanie paliwa nie jest optymalne i można je jeszcze poprawić. Kluczową sprawą jest tu wygląd paleniska, któremu warto się regularnie przyglądać. 

Spieki i niedopalony ekogroszek w popielniku

Jeśli w popielniku pojawiają się większe ilości niespalonego ekogroszku, może to świadczyć o tym, że produkt spada tam prosto z podajnika. Obniża to wydajność spalania, a co za tym idzie – generuje straty. Przyczyną takiej sytuacji może być np. zbyt częste podawanie kolejnych porcji paliwa lub jego nieodpowiednia ilość.

Kwestia sadzy

Kolejna istotna kwestia to sadza w piecu. Jeśli jest jej zbyt wiele, to nie tylko zwiększa zużycie produktu, ale także może doprowadzić do zapchania komina. Jej zbieranie się we wnętrzu pieca może także być efektem przewymiarowania urządzenia. 

Jak sprawdzić czy piec jest ustawiony prawidłowo?

Optymalne ustawienie pieca na ekogroszek polega też na uważnym obserwowaniu wyglądu płomienia. Jeśli wszystko działa prawidłowo, będzie on spokojny i, o żółtym odcieniu. Problemem może być pojawienie się niebieskiej lub czerwonej barwy, świadczących o zbyt dużej lub małej ilości powietrza. Jego prawidłowy poziom gwarantuje optymalne spalanie oraz produkcję niewielkiej ilości popiołu. 

Więcej informacji dotyczących prawidłowego spalania ekogroszku znaleźć można na stronie: https://grzejemnieto.pl/po-czym-poznac-ze-piec-na-ekogroszek-jest-ustawiony-prawidlowo/

Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku?

Osoby, które zastanawiają się, jak zmniejszyć spalanie ekogroszku, muszą zdać sobie sprawę, że nie wszystko jest tylko kwestią odpowiedniego ustawienia pieca. Równie ważny jest także dobór odpowiedniej jakości paliwa o pożądanych właściwościach. 

Kaloryczność

Najważniejsza jest jego kaloryczność – im większa, z tym efektywniejszym spalaniem mamy do czynienia. Wartość opałowa przynosi pozytywne skutki zarówno w kwestii ekologii, jak i finansów. Im mniej bowiem potrzeba paliwa do dostarczenia danej ilości ciepła, tym mniej szkodliwych substancji dostaje się do powietrza. Materiału starcza też na dłużej, więc rzadziej trzeba go dokupować.

Cena kalorycznego ekogroszku

Najbardziej kaloryczny ekogroszek jest nieco droższy od przeciętnych produktów, ale różnica ta szybko zwraca się w prędkości jego zużycia. Warto tu podkreślić, że ten rodzaj paliwa jest o wiele czystszy od tradycyjnego węgla, bo wytwarza się go jedynie z wysokojakościowego surowca. Co więcej, zostaje od w profesjonalny i nowoczesny sposób przesiewany i oczyszczany, dzięki czemu jego spalanie powoduje o wiele mniej zanieczyszczeń. 

Palenie ekogroszkiem – jak wybrać najlepsze paliwo?

Wiadomo już, dlaczego spalanie bardziej ekologicznego (np. od węgla kamiennego) paliwa jest lepsze dla natury, co robi sadza w piecu na ekogroszek oraz znane są czynniki świadczące o tym, że proces spalania można jeszcze bardziej zoptymalizować. Pozostała już więc tylko kwestia wyboru odpowiedniego produktu. Na co jeszcze zwrócić uwagę oprócz kaloryczności ekogroszku?

Kupowany produkt powinien mieć jak najniższą zawartość siarki, najlepiej nieprzekraczającą 0,6 proc. Druga kwestia to zawartość popiołu – im wyższa, tym więcej zostanie go w piecu c.o. na ekogroszek. To z kolei sprawi, że częściej potrzebne będzie jego czyszczenie oraz utylizacja pozostałości. Trzeba zwrócić uwagę także na wilgotność produktu, która wpływa na jego efektywność – mniej wody to mniejsze zużycie, większa wartość opałowa i mniejsze szkody dla środowiska.