Czy wombaty mają skrzela? Jak oddychają wombaty?

Chociaż może nie dałeś tego dużo myśli, jak zwierzęta oddychają jest dość interesującym tematem. Różne zwierzęta mają różne sposoby, aby uzyskać tlen do swoich ciał. Na przykład ryby używają skrzeli do pobierania tlenu z wody wokół nich. A więc, czy wombaty mają skrzela? W jaki sposób oddychają? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Czy wombaty mają skrzela?

Odpowiedź na to pytanie brzmi zdecydowanie nie – wombaty nie mają skrzeli. W rzeczywistości większość ssaków nie ma skrzeli. Jak więc oddychają? Cóż, tutaj sprawy się trochę komplikują. Widzisz, ssaki są znane jako „kręgowce oddychające powietrzem” Oznacza to, że muszą one pobierać powietrze przez usta lub nos, aby dostarczyć tlen do swojego ciała.

Jak oddychają wombaty?

Teraz, gdy wiemy, że wombaty nie mają skrzeli, możesz się zastanawiać, jak oddychają. W końcu są to zwierzęta lądowe – jak więc zdobywają tlen, którego potrzebują do życia? Odpowiedź leży w czymś, co nazywa się płucami. Kiedy powietrze dostaje się do ciała wombata przez nos lub usta, trafia do płuc. Tam tlen z powietrza przechodzi do krwi i jest transportowany do wszystkich komórek ciała wombata.

Wnioski

A więc masz to! Teraz już wiesz, że wombaty nie mają skrzeli i że oddychają poprzez pobieranie powietrza przez płuca. Czy nauka o tym, jak oddychają różne zwierzęta nie jest fascynująca? My też tak uważamy!

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!