Co je papuga – dieta papugi wolnej jak i domowej

Papugi są to ciekawe stworzenia, które były znane do naśladowania dźwięków ludzkiej mowy. Są one w różnych kolorach, rozmiarach i kształtach i znajdują się na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Czy wiesz, że istnieje ponad 372 różnych gatunków papug? To bardzo dużo papug!

Co je papuga – dieta papug to ich cecha wspólna

Jedną rzeczą, którą wszystkie papugi mają wspólną jest ich dieta. W naturze papugi jedzą różne owoce, warzywa, orzechy, nasiona i owady. Zjedzą również dziwnego węża lub jaszczurkę, jeśli uda im się go złapać! W niewoli, papugi mogą być karmione dietą z granulatu, warzyw i owoców. Niektórzy ludzie lubią dawać swoim papugom smakołyki, takie jak krakersy lub kawałki gotowanego kurczaka.

Co je papuga w środowisku naturalnym

W naturze, papugi jeść różne owoce, warzywa, orzechy, nasiona i owady. Zjedzą również dziwnego węża lub jaszczurkę, jeśli uda im się go złapać! Dokładna dieta danej papugi będzie zależała od tego, co jest dostępne w jej naturalnym środowisku. Na przykład, papugi, które żyją w lasach deszczowych będą miały dostęp do innego jedzenia niż papugi, które żyją na pustyniach.

Co je papuga w niewoli

W niewoli, papugi mogą być karmione dietą z granulatu, warzyw i owoców. Niektórzy ludzie lubią dawać swoim papugom smakołyki, takie jak krakersy lub kawałki gotowanego kurczaka. Podczas gdy granulki dostarczają papudze składników odżywczych, których potrzebuje do zachowania zdrowia, granulki nie powinny stanowić więcej niż 50% diety twojego zwierzęcia, ponieważ mogą mieć wysoką zawartość tłuszczu. Owoce i warzywa są świetnym sposobem na urozmaicenie diety Twojego pupila i są doskonałym źródłem witamin i minerałów. Niektórzy ludzie decydują się na uzupełnienie diety swojego zwierzaka kroplami witaminowymi, aby upewnić się, że ich ptak otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje.

Czego nie powinna jeść papuga

Podczas gdy zróżnicowana dieta jest ważna dla zdrowia Twojego zwierzęcia, istnieją pewne pokarmy, których powinieneś unikać, aby karmić swojego ptaka, ponieważ mogą być trujące dla papug. Należą do nich awokado, czekolada, kofeina, alkohol, cebula, czosnek i papryczki chili. Ważne jest również, aby unikać karmienia ptaka spleśniałym lub zepsutym jedzeniem, ponieważ może to sprawić, że twój ptak będzie bardzo chory. Jeśli nie jesteś pewien, czy coś jest bezpieczne dla Twojego ptaka, zawsze najlepiej jest zachować ostrożność i unikać karmienia nim swojego pierzastego przyjaciela.

Podsumowanie

Pożywna dieta jest niezbędna do utrzymania Twojego zwierzęcia szczęśliwego i zdrowego, więc ważne jest, aby wybrać pokarmy, które są bezpieczne dla nich do jedzenia. Podczas gdy granulki dostarczają Twojemu ptakowi składników odżywczych, których potrzebuje, aby pozostać zdrowym i aktywnym, dieta złożona wyłącznie z granulek może prowadzić do otyłości, ponieważ mogą one zawierać dużo tłuszczu. Zróżnicowana dieta z granulatu, owoców i warzyw jest najlepiej uzupełniona o krople witaminowe zapewniające optymalne zdrowie. Istnieją pewne pokarmy jednak, że mogą być trujące jak awokado, czekolada, cebula, czosnek czy też papryka chili.

Avatar photo

Tomasz Robaczewski

Tomasz Robaczewski jest studentem pisarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze dla zabawy i w celach zarobkowych. Tomasz jest autorem kilku książek o hodowli zwierząt domowych, ale ma aspiracje do pisania w większej ilości gatunków. Kocha psy i ma własne mini schronisko, którym opiekuje się z największą starannością. Posiada dwa psy rasy husky także zapewniając im wymaganą dla tej rasy aktywność zapewnia również sporą aktywność sobie. Jak to mówi "dbamy z psami o naszą formę wzajemnie". Lubi dobrą książkę, ale też zdarza mu się wpaść w Netflix-owy wir seriali.