Nakładka i pokrowiec na materac – po co się je stosuje?

Wygodny materac to sposób na dobre i zdrowe spanie. Jeżeli jest odpowiednio dobrany, odczuwa się znacznie większą przyjemność ze snu. Odpoczynek dla całego ciała jest także znacznie bardziej efektywny. Poza odpowiednią miękkością i układaniem się sprężyn lub innego wypełnienia, niezwykle ważna jest także sama ochrona wypełnienia materaca, jak również dość istotna jest kwestia estetyczna. Właśnie dlatego powstał taki produkt jak pokrowiec na materac. Pokrowiec na pewno powinien być przyjemny w dotyku i wykonany z solidnego materiału, aby tworzył skuteczna barierę na powierzchni materaca. Jest to ta pierwsza i najważniejsza warstwa, pod którą znajduje się nasz materac, więc warto chronić jak najlepiej jego wypełnienie, aby posłużył nam jak najdłużej.

Dobry pokrowiec na materac to pokrowiec praktyczny i jak już wspomniano, wykonany z solidnego materiału. Warto zwrócić uwagę na pokrowce, które posiadają innowacyjne rozwiązanie, czyli suwak wszyty aż z trzech stron materaca. Dzięki temu łatwo się go ściąga do prania i odświeżania, jak również łatwo się później go zakłada. Znacznie łatwiej i wygodniej jest zdjąć do prania pokrowiec, niż czyścić powierzchnię zabrudzonego materaca, który byłby pozbawiony jakiejkolwiek ochrony przez zabrudzeniem czy wilgocią.

Nakładka na materac

Nieco innym produktem i o innym zastosowaniu jest natomiast nakładka na materac. W tym przypadku stosujemy ją głównie po to aby poprawić komfort naszego spania. Jeżeli nasz materac mimo wszystko jest już dość zużyty i uważamy, ze komfort spania na nim uległ pogorszeniu, możemy zastosować właśnie nakładkę na materac, która stanowić będzie nową powierzchnię spania. W zależności od tego jakie mamy preferencje i jaką nakładkę wybierzemy, możemy skorygować nasz stary materac, jeśli okazał się  on dla nas zbyt miękki, lub zbyt twardy, albo też zbyt niski. Jest to rodzaj materaca nawierzchniowego, który może zapewnić nam odpowiedni komfort snu nawet na starym i wysłużonym już materacu.

Właściwości pokrowców na materac

Możemy również przed zakupem zwrócić uwagę na to, czy pokrowce które nas interesują, są wykonane z włókien klimatyzujących, najczęściej pikowanych. Takie produkty zapewniają bardzo dobrą wentylację, która chroni materac oraz śpiące na nim osoby przed roztoczami i grzybami. Jest to korzystne zwłaszcza dla alergików, którzy bezpiecznie mogą przespać na materacu całą noc, nie narażając się na żadne niedogodności. Z pokrowcami tego typu możemy zapoznać się w sklepie z materacami i dodatkami takimi jak nakładki na materac i pokrowce – Materacnawymiar.pl.

W tego typu pokrowcu, mieszanka włókien pikowanych i fizeliny sprawia, że materiał jest bardzo mocny i wytrzymały. Nawet wielokrotne pranie nie powoduje jego zniszczenia. Pokrowiec na materac można uprać w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Powoduje to, że zachowuje on świeżość, oraz czystość na długi czas. Właściwa pielęgnacja pokrowca i ustosunkowanie się do zaleceń prania w niskiej temperaturze sprawi, że pokrowiec nie będzie się kurczył, zachowa swój rozmiar i będzie się łatwo zakładał na materac.

Reasumując – właściwości pokrowca na materac, na które warto zwrócić uwagę to:

  1.  jakość materiałów, z jakich wykonany jest pokrowiec – oczywiście im wyższa tym lepiej
  2.  łatwość zdejmowania i zakładania pokrowca
  3.  pranie w niskich temperaturach – do 40 stopni
  4.  wykonanie pokrowca z włókien klimatyzujących
  5.  solidność, wytrzymałość materiałów i solidność wykonania pokrowca
  6.  materiały antyalergiczne

Czy prześcieradło nie wystarczy?

Może się czasem zdawać, że skoro mamy już solidny i dobrej jakości materac, wystarczy nam samo prześcieradło, może nawet takie frotte, lub jeśli ktoś nie lubi frotte, to takie gładkie i miłe z satyny bawełnianej. Oczywiście, prześcieradło jest jak najbardziej ok, ale właśnie dlatego, że mamy solidny i dobry materac, powinniśmy go dodatkowo chronić, a poza tym dzięki pokrowcowi zapewniamy sobie dodatkową miękką warstwę. Samo prześcieradło nie stanowi niestety skutecznej ochrony dla materaca. Tu możemy się jeszcze dodatkowo posiłkować ochraniaczem na materac, jeżeli mamy obawy, że materac możemy zalać jakimś płynem, np. kawą lub napojem, to dodatkowa ochrona w postaci nieprzemakalnego i wodoodpornego ochraniacza, także będzie świetnym wyborem.