Jak zadbać o szambo na swojej posesji.

Jak zadbać o szambo na swojej posesji.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz szambo, są ważną częścią każdego domu, firmy i instytucji, znajdując się na ich posesji. Utrzymują Twój dom lub lokal w czystości, usuwając ścieki i przechowując je, jak to jest w przypadku szamba, w sposób bezpieczny, ekologiczny i zgodny z przepisami. W ten sposób szamba chronią ludzi przed szkodliwym działaniem patogenów, rozwojem i działaniem szkodliwych bakterii i substancji niebezpiecznych dla środowiska naturalnego.

Dlatego tak ważne jest, aby zbiorniki na szambo i cała instalacja doprowadzająca, były sprawne. Zawartość zbiornika na szambo, czyli nieczystości płynne, należy regularnie wybierać, mając podpisaną umowę na wywóz szamba z firmą, która obsługuje nasz rejon, oferując usługi asenizacyjne. 

W sytuacji gdy mieszkasz w Warszawie lub w pobliskich rejonach takich jak gmina Łomianki, Izabelin lub Stare Babice, możesz zainteresować się stroną Wywozimyszambo.pl, na której znajdziesz ofertę dotyczącą usług asenizacyjnych i wywozu szamba w powyższych lokalizacjach. Skorzystanie z usług firmy asenizacyjnej, to jedyny i legalny sposób na opróżnianie i wywóz nieczystości płynnych. Warto wraz z umową, przechowywać także faktury od firmy asenizacyjnej, które mogą przydać się w razie ewentualnej kontroli. Kontrole takie przeprowadzane mogą być w miastach przez straż miejską, sprawdzającą ważność umowy.

Jak wykryć problemy z szambem

Problemy z szambem mogą rozpocząć się w dowolnym momencie bez Twojej wiedzy, powodując awaryjną sytuację w systemie septycznym.

Istnieje wiele sposobów, aby dowiedzieć się, czy z Twoim szambem jest wszystko w porządku, czy też wymaga interwencji profesjonalnych fachowców, którzy doprowadzą je do prawidłowego stanu. Jeśli masz do czynienia z sytuacją awaryjną, lub chcesz być gotowy na taką sytuację, poniżej znajdziesz kilka sposobów, jak sobie z tym poradzić i jak wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Poszukuj nienaturalnych oznak i elementów ostrzegawczych:

1. Nieprzyjemny zapach.

To podstawowy sygnał, że z twoim szambem może dziać się coś niedobrego. Jeżeli chodzisz po swojej posesji i w pobliżu zakopanego zbiornika na szambo wyczuwasz dość silny, nieprzyjemny zapach, którego wcześniej nie doświadczałeś, oznaczać to może problemy ze zbiornikiem, np. nieszczelność lub przelewanie się nieczystości płynnych poza zbiornik. Sprawdź też koniecznie, kiedy ostatnio nastąpił odbiór szamba ze zbiornika. Czy przypadkiem nie nastąpiło przepełnienie.

2. Zbyt powolny odpływ.

Jeżeli zauważysz zbyt powolny odpływ w WC, umywalce, wannie, może się okazać, że występuje problem z kanalizacją w twoim budynku. Zapychanie się rur i niedrożność, jest niepokojącym objawem wymagającym interwencji fachowca. Może być tu potrzebne udrażnianie rur np. metodą WUKO, ale o tym co jest przyczyną powolnego odpływu i o zastosowaniu ewentualnej metody przepychania, decyduje specjalista hydraulik.

3. Gromadzenie się wody lub nieczystości na trawniku, w pobliżu zakopanego zbiornika na szambo.

Gromadząca się woda na trawniku, jest nietypowym zjawiskiem i jest następnym sygnałem ostrzegawczym, że szambo na Twojej posesji działa nieprawidłowo. Jeśli zauważysz wodę nagromadzoną wokół miejsca, w którym zakopany jest zbiornik na szambo, to jest oznaką przepełnienia zbiornika i wymaga pilnej interwencji specjalistów. Gdy zbiorniki osiągną swoją pojemność, odpady stałe zatkają odpływy i zmuszają ciecz do wydostania się na powierzchnię. Reaguj więc szybko i wezwij fachowców do pomocy.

Pamiętaj zatem, aby utrzymywać swoje szambo w czystości i dobrej kondycji, wtedy powinieneś uniknąć nieprzewidzianych problemów i nagłych sytuacji awaryjnych. Regularne kontrole i co ważne regularne opróżnianie zbiornika na szambo z pomocą firmy asenizacyjnej, pozwoli spać spokojnie i zminimalizuje możliwość wystąpienia wszelkiego rodzaju problemów. W każdej sytuacji bądź czujny i staraj się wyłapywać i zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze, które przekazuje Ci Twoja instalacja septyczna.