Szop pracz w domu– jakie warunki trzeba mu zapewnić?

Jak już ustaliliśmy w poprzednim naszym artykule, hodowla szopa pracza w Polsce jest możliwa. Gdy już przyszły hodowca otrzymał odpowiednie zezwolenie na legalne trzymanie w domu bądź na posesji, musi przystąpić do wygospodarowania dla zwierząt odpowiedniej przestrzeni. Jak należy hodować szopa pracza w Polsce?

Hodowla szopa pracza w domu – wymagania

Szop pracz w Polsce jest zwierzęciem, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem. To dzikie zwierzę może być hodowane w domu przez osoby posiadające stosowne zezwolenie, jednak przed wystąpieniem o nie i zakupem zwierzęcia warto się naprawdę dobrze nad tym krokiem zastanowić.

To wymagające zwierzę. Jest bardzo ruchliwy, aktywny i żywiołowy, najlepiej więc, aby przebywał na co dzień w przestronnej wolierze na świeżym powietrzu, która dobrze odtwarza jego środowisko naturalne. Wskazane jest, aby woliera była uzupełniona o różnego rodzaju atrakcje, które zajmą szopa pracza w ciągu dnia – woliera powinna zawierać komfortową dla zwierzęcia kryjówkę, system półek, po których będzie mogło się przemieszczać etc.

Niektórzy zastanawiają się, czy można trzymać szopa pracza w domu, tak jak ma to miejsce w przypadku psa lub kota. Jest to kontrowersyjny pomysł. Należy liczyć się z konsekwencjami ucieczki zwierzęcia, które jest gatunkiem inwazyjnym i właściciel jest odpowiedzialny za jego odizolowanie od naturalnego środowiska. Szop przez swoją inteligencję i spryt może łatwo wykorzystać chwilę nieuwagi, by uciec z domu lub mieszkania. Jeśli więc właściciel nie jest w stanie odpowiednio wyposażyć nieruchomości w system zabezpieczeń uniemożliwiający ucieczkę, lepiej aby zdecydował się jednak na konwencjonalne rozwiązanie, jakim jest woliera.

Szop pracz w domu jest zwierzęciem, które może dokonać wielu szkód – nie można zapominać, że jest to gatunek dość odporny na tresurę i opierający się konwenansom, które z łatwością jest w stanie przyswoić sobie np. pies.

Czy zakup pojedynczego szopa do domu to dobry pomysł?

Szopy pracze to zwierzęta, które kochają towarzystwo – przede wszystkim osobników swojego gatunku, z którymi mogą się socjalizować. Kupno pojedynczego osobnika i trzymanie go samotnie w domu lub wolierze to nie najlepszy pomysł. Decydując się na hodowlę tego gatunku, warto zakupić przynajmniej parę szopów.

Wśród wydatków, jakie wygeneruje cena samego zwierzęcia to tak naprawdę kropla w morzu potrzeb. Zakup lub zbicie i wyposażenie woliery to również spory wydatek, często przekraczający cenę. Nie da się ukryć, że nie każda posesja umożliwia umieszczenie takiej konstrukcji w miejscu, które będzie odpowiednio zacienione i na tyle kameralne, aby zwierzę mógł poczuć się w nim komfortowo.

Czy szop pracz w domu potrzebuje ruchu?

Szopy pracze to zdecydowanie zwierzęta, którym potrzebny jest ruch i odpowiednia dieta – gdy właściciel zaniedba te kwestie, jego podopieczni mogą zacząć szybko przybierać na wadze. Nadwaga u szopów jest zjawiskiem powszechnym i niepożądanym. Właściciele starają się zapewnić odpowiednią dozę ruchu poprzez regularne spacery. Ale uwaga – te powinny odbywać się zawsze przy użyciu smyczy – bez tego akcesorium łatwo doprowadzić do ucieczki szopa, która byłaby niebezpieczna dla niego samego, jak i dla okolicznej fauny.

Avatar photo

Justyna Niemiec

Pisać kocha od zawsze. Już na wczesnych etapach edukacji zdobywała wyróżnienia za swoje artykuły do gazetki szkolnej. W liceum miała swój debiut w gazecie regionalnej. Jest z nami, bo tak jak i My kocha zwierzęta i pisanie o nich. Prywatnie matka 2 dzieci wieku 10 i 13 lat. Lubi kolarstwo i długie spacery. Ma charakter prawdziwej wojowniczki. Coś jest do zrobienia? Bieżmy się do roboty!