The Belgian Malinois: Rasa psów pracujących

Wśród różnych typów psów używanych przez organy ścigania i wojsko, żaden nie jest bardziej wykorzystywany niż Belgian Malinois. Choć mniej znany ogółowi społeczeństwa niż jego kuzyn owczarek niemiecki, belgijski malinois stał się jednak jedną z najbardziej popularnych ras psów w ostatnich latach. Jeśli rozważasz dodanie Belga Malinois do swojej rodziny, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej wszechstronnej i pracowitej rasie.


Historia belgijskiego malinois


Belgijski Malinois to typ owczarka, który pochodzi z regionu Flandrii w Belgii. Historycznie psy te były wykorzystywane jako pasterze i psy stróżujące, ale ich zdolności szkoleniowe, atletyzm i lojalność sprawiły, że są one doskonałymi kandydatami do innych ról, jak również. Na przykład w czasie I wojny światowej wiele belgijskich malinois służyło jako psy posłannicze; w czasie II wojny światowej były one szeroko wykorzystywane przez ruch oporu w Belgii.

Dziś belgijskie malinois są nadal często wykorzystywane jako psy pracujące. Doskonale sprawdzają się w takich zadaniach jak wykrywanie materiałów wybuchowych, tropienie, poszukiwanie i ratowanie; wiele departamentów policji zatrudnia je również jako jednostki K9. Ponadto, ze względu na wysoką inteligencję i niespożytą energię, Belgowie Malinois są również świetnymi psami do rywalizacji w zwinności – wymagają jednak dużo ruchu, aby pozostać szczęśliwymi i zdrowymi. Zastanawiasz się jak długo żyje ta rasa? Stworzyliśmy osobny artykuł opisujący długość życia owczarka belgijskiego milinois.

Idealny właściciel Belga Malinois

Ponieważ Belgian Malinois zostały wyhodowane jako psy pracujące, mają mnóstwo energii do spalenia – co może sprawić, że będą kłopotliwe dla początkujących właścicieli psów. Psy te potrzebują codziennego ruchu – długi spacer lub bieg jest koniecznością – i bardzo korzystają z tego, że mają zadanie do wykonania. Jeśli rozważasz dodanie Belga Malinois do swojej rodziny, ważne jest, aby upewnić się, że jesteś przygotowany na zaspokojenie ich potrzeb w zakresie ćwiczeń; w przeciwnym razie mogą się znudzić i stać się destrukcyjne.

Pracowity i inteligentny, Belgian Malinois jest wszechstronną rasą o długiej historii. Choć wymagają dużo ćwiczeń i szkolenia, psy te mogą być świetnym dodatkiem do aktywnych rodzin – zwłaszcza tych, które szukają czworonożnego partnera na kolejną przygodę.

Avatar photo

Tomasz Robaczewski

Tomasz Robaczewski jest studentem pisarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze dla zabawy i w celach zarobkowych. Tomasz jest autorem kilku książek o hodowli zwierząt domowych, ale ma aspiracje do pisania w większej ilości gatunków. Kocha psy i ma własne mini schronisko, którym opiekuje się z największą starannością. Posiada dwa psy rasy husky także zapewniając im wymaganą dla tej rasy aktywność zapewnia również sporą aktywność sobie. Jak to mówi "dbamy z psami o naszą formę wzajemnie". Lubi dobrą książkę, ale też zdarza mu się wpaść w Netflix-owy wir seriali.