Przygotuj się do zrobienia patentu sternika motorowodnego lub żeglarza jachtowego

Zdobądź wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnej żeglugi

Pływanie po wodach śródlądowych oraz wodach morskich, może być wspaniałą przygodą. Jeżeli jednak nie chcesz być ograniczony koniecznością szukania osób, posiadających odpowiednie uprawnienia pozwalających na czarterowanie oraz prowadzenie jednostek, zrób wymagane patenty i stań się niezależny! Po zdaniu egzaminu na sternika motorowodnego będziesz mógł bez ograniczeń pływać po wodach śródlądowych. W przypadku wód morskich, będziesz mógł prowadzić jednostki do 12 m kadłuba, w odległości do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej. Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, mogą prowadzić i czarterować jednostki wyposażone w silnik, którego moc nie przekracza 60 kW.

Z kolei osoby, posiadające patent żeglarza jachtowego, mogą czarterować i kierować jednostkami o napędzie żaglowym. W przypadku wód śródlądowych bez ograniczeń, w przypadku wód morskich, osoba posiadająca patent żeglarza jachtowego może poruszać się w odległości do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej, jednostkami, których długość kadłuba nie przekracza 12 m.

Zapraszamy na nasze kursy!

Kurs motorowodny Zalew Sulejowski to możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności, wymaganych do zrobienia patentu sternika motorowodnego. Nasze kursy zazwyczaj odbywają się weekendowo, choć jesteśmy otwarci na państwa potrzeby i oferujemy możliwość przeprowadzenia szkolenia np. w środku tygodnia. Kurs składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Teoretyczna część obejmuje do trzech godzin wykładów, dotyczących przepisów obowiązujących na wodzie, pierwszej pomocy, manewrów oraz budowy jednostki o napędzie motorowym. Część praktyczna obejmuje naukę prac bosmańskich oraz wykonywania podstawowych manewrów portowych oraz tych, które odbywają się na wodzie.

Kurs żeglarski Zalew Sulejowski również składa się z dwóch części. Warto jednak zaznaczyć, że pływanie pod żaglami wymaga nieco większych umiejętności. Z tego powodu część teoretyczna składa się z cyklu siedmiu wykładów, dotyczących m.in. meteorologii, locji, udzielania pierwszej pomocy oraz budowy jachtu żaglowego. Z kolei praktyczna część kursu pozwala na opanowanie podstawowych manewrów, wymaganych do zdania patentu na żeglarza jachtowego. Do manewrów tych należą m.in. zwrot przez sztag i zwrot przez rufę, podejście do człowieka, wejście do portu oraz wyjście z niego i stanięcie w dryf. Po ukończeniu naszego szkolenia, będą państwo w stanie ze spokojem podejść do egzaminu i uzyskać z niego wynik pozytywny, co uprawni państwa do odebrania patentu żeglarza jachtowego.