Świat koloru i wody – obraz malowany akwarelą

Farby, które skrywają się pod nazwą akwareli, to farby wodne. Występują w postaci suchej, jak i w płynnej. To prawdopodobnie pierwsze farby, z jakimi mamy do czynienia w przedszkolu czy szkole. Szkolne farby mają dużo słabsze nasycenie, niż farby artystycznie, jednak i z nich mogą powstać przepiękne obrazy. By ich używać potrzebujemy jedynie pędzla, wody i papieru.

Akwarela – krótka charakterystyka

Akwarela jest jedną z technik malarskich. Wykorzystuje się do niej farby wodne, zwane akwarelami. Jako technika, jest niezwykle wymagająca. Prawnie niemożliwe jest dokonywanie poprawek ani retuszowanie. Farba nie ma właściwości kryjących, co sprawia, że widać pod nią wszystko, włącznie ze strukturą papieru. 

Farba akwarelowa w swoim składzie ma zarówno barwnik, jak i spoiwo, którym często jest guma arabska, ale może być również miód. Co ciekawe użycie miodu nadaje farbie delikatny połysk po wyschnięciu. Dotknięcie wilgotnym pędzlem suchej kostki farby powoduje rozpuszczenie kleju w niej zawartej i wchłonięcie przez pędzel pigmentu wraz z wodą.

Praktyczna strona akwareli

Są praktyczne, gotowe do użycia po zetknięciu z wodą, w przypadku tych, które występują w postaci suchej. Wielkim plusem wersji płynnej tych farb jest to, że nawet jeśli zaschnie na palecie, i tak możemy jej dalej używać po dodaniu wody. Daje to dużą wygodę, zwłaszcza tym, którzy swoje dzieła lubią tworzyć na świeżym powietrzu. Łatwo je również dzięki temu przechowywać, pędzel po ich użytkowaniu wystarczy porządnie wypłukać w zwykłej wodzie.

Dzięki swojej strukturze, farby akwarelowe mogą stworzyć bardzo dużo warstw o różnej przeźroczystości, co daje niesamowity efekt dotykających się różnych poziomów nasycenia. Mówi się, że ich używanie jest najtrudniejszą z technik malarskich. Wymagają odpowiedniego papieru, który dobrze chłonie wodę nie wyginając się, ani nie rozdzielając.

Obraz malowany akwarelą – zupełnie inny świat

Obraz Akwarela to coś, co przenosi nas w zupełnie inną rzeczywistość. Kolory, ich odcienie, warstwy, wszystko to sprawia wrażenie, jakby płynęło się w głąb obrazu. Dosłownie jesteśmy porywani do wnętrza. Poruszamy się w przestrzeni wielu wymiarów. Możemy na przykład niemalże dotknąć różnych kosmyków włosów, czy znaleźć się na łące pośród przeróżnych traw i kwiatów, rozkoszując się nimi, każdym źdźbłem z osobna. 

Akwarela pozwala nam niemalże dotknąć duszy artysty, właśnie dzięki głębi budowanej przez kolejne warstwy i łączenie kolorów. Przenosi nas w świat bogaty, nieprzenikniony, choć jednocześnie tak namacalny.