Czym konserwować meble skórzane?

W salonach bardzo często można spotkać fotele i sofy skórzane, które są bardzo efektownymi elementami wyposażenia. Odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi i użytkowymi. Jeśli mają zachować swoje naturalne piękno i służyć użytkownikom przez długi czas, to trzeba o nie odpowiednio dbać. Znaczenie ma właściwa pielęgnacja, regularna konserwacja. W przypadku mebli wykonanych ze skóry istotne jest to, aby stosować odpowiednie preparaty, które nie uszkodzą tapicerki, zabezpieczą ją przed czynnikami zewnętrznymi. Czas zastanowić się nad tym, co należy robić, aby meble skórzane nie utraciły swojego piękna i każdego dnia stanowiły niebanalne dekoracje wnętrza.

Jak należy właściwie dbać o meble wykonane ze skóry?


Zadbane meble skórzane prezentują się bardzo efektownie, dodają wnętrzu prestiżu. Trzeba jednak pamiętać o ich właściwej pielęgnacji, jeśli nie mają utracić swoich walorów użytkowych i estetycznych. Jednym z kluczowych wrogów mebli ze skóry jest wilgoć. Nie powinny mieć one długotrwałego kontaktu z wodą, bo wpłynie to negatywnie na ich wygląd. Ciepłe i suche powietrze również nie wpływa korzystnie na meble skórzane. Powinno się dbać o to, aby były one odpowiednio zabezpieczone przed promieniowaniem słonecznym, blaknięciem, pękaniem. Pielęgnacja mebli skórzanych powinna być delikatna, nie wolno stosować agresywnych środków czyszczących. Do przecierania mebla zawsze powinno się używać wilgotnej ścierki, nie może być ona mokra, ociekać wodą. Trzeba ją dokładnie wyciskać, bo zacieki z wody są nieestetyczne, mogą powstać trudne do usunięcia ślady. Do pielęgnacji mebli skórzanych nie można używać silnych środków, które zawierają spirytus czy naftę. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia tapicerki. Najlepszym rozwiązaniem będzie używanie produktów przeznaczonych do powierzchni skórzanych. Do czyszczenia mebli skórzanych nadaje się również domowy środek powstały z wody i płatków mydła szarego.


W jaki sposób konserwować meble skórzane?


Bardzo ważną kwestią w przypadku mebli skórzanych jest to, aby je regularnie natłuszczać. Zaleca się minimum raz na rok wcierać w tapicerkę niewielką ilość wosku pszczelego. Należy pozostawić go na powierzchni mebli na parę godzin, po czym trzeba ją delikatnie wypolerować za pomocą miękkiej ścierki z mikrofibry. Dostępne są także specjalne kremy stearynowe, które służą jako środki konserwujące. Preparaty do natłuszczania mebli ze skóry mogą mieć nawet postać sprayu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdzą się także oleje jadalne, nakłada się je po wcześniejszym oczyszczeniu mebli. Olejowanie skóry polega na nalaniu na ścierkę z mikrofibry niewielkiej ilości oleju i wcieraniu go w każdy zakamarek mebla. Olejowanie tapicerki pozwoli zachować jej pierwotne właściwości, estetyczny wygląd. Doda delikatnego połysku, zneutralizuje intensywny zapach skóry. Oleje spożywcze nawilżają tapicerkę, zwiększają jej odporność na zniszczenia i zabrudzenia. Służą również do niwelowania rys. Zaleca się wybrać do konserwacji tłuszcze nierafinowane. Dobry będzie olej kokosowy, słonecznikowy, rzepakowy, lniany, rydzowy.